Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské Bio Oko ve spolupráci s TEDxPrague přenese živě konferenci TEDGlobal 2012 z Edinburghu

TEDGlobal2012.jpg
TED Global 2012
17.06.2012 18:42 |

Pražské Bio Oko ve spolupráci s TEDxPrague přenese živě konferenci TEDGlobal 2012 z Edinburghu. Celodenní živý přenos se uskuteční 27. června a bude pro diváky zdarma. Poddejte se „myšlenkám, které stojí za to šířit“ tentokrát s leitmotivem radikální otevřenosti.

Vůbec poprvé se v Čechách bude živě přenášet do kina celosvětově proslulá konference TEDGlobal 2012 a to v rámci projekcí TEDxLive. Přenášet se bude formou streamingu ze skotského Edinburghu během celého dne ve středu 27. června.

Ve čtyřech samostatných blocích se nad tématy globalizace, ochrany soukromí nebo života s mentální odlišností zamyslí významní vědci, umělci, intelektuálové i aktivisté z celého světa. 

„Jsem rád za TED konference. Ten formát je náročný, ale zase z každého dostane to nejlepší. Líbí se mi jejich spontánní a čerstvý charakter, umožňuje nám sdílet poznání a prohlubovat komunikaci mezi rozdílnými obory,“ oceňuje koncept renomovaný český ekonom Tomáš Sedláček.

 

Koncept konferencí TED (zkratka pro Technology, Entertainment, Design) je v České republice znám díky lokálně organizovaným setkáním TEDxPrague. Ty se v Praze pořádají od roku 2009.

 

„TED a TEDx konference nabízejí lidem v krátkých 18 minutových přednáškách inspiraci a pohled do různých oborů a sfér. Živý přenos z proslulého TEDGlobal bude pro fanoušky jistě zážitkem. Bio Oko  jsme v jejich iniciativě zorganizovat streaming moc rádi podpořili.“ říká Petr Maňas, organizátor konference TEDxPrague 2012.

 

Malte Spitz se zeptal svého mobilního operátora, co všechno o něm ví – a výsledné údaje podrobil detailní analýze. Neil Harbisson nosí na jednom oku elektronický přístroj, který mu umožňuje slyšet barvy, včetně těch, které jsou pouhým okem neviditelné. „Experimentalista“ Gerard Senehi vytváří prostředí, v němž lidé dokážou potlačit své přesvědčení o tom, co je a co není možné...

To jsou tři příklady aktivit a ideových přístupů, jimiž hosté konference reflektují současný svět a jež jim pomáhají analyzovat nebo měnit zažitý pohled na něj.

 

Živý přenos TED konference z Edinburghu je rozdělen do čtyř bloků, kinosál Bia Oko proto bude pro veřejnost otevřen po celý den od 9:45 do 19:45 hodin s možností kdykoliv kinosál opustit a pak se do něj opět vrátit.

 

Vstup na živý přenos konference je pro veřejnost zdarma do naplnění kapacity sálu kina.

Všechna vystoupení řečníků jsou v angličtině, bez překladu.

Trailer konference zde http://conferences.ted.com/TEDGlobal2012/.

O konferenci TEDGlobal 2012

Blok Konečná fáze globalizace – moderuje Bruno Giussani

V devadesátiminutovém bloku vystoupí teoretik globalizace a ekonom indického původu Pankaj Ghemawat, americký spisovatel Robert Neuwirth, autor knihy Stealth of Nations: The Global Rise of the Informal Economy (Šmelina národů: celosvětový vzestup šedé ekonomiky) nebo pětadvacetiletá klavírní virtuozka Natasha Paremski.

9:45 – 11:15 hod.

 

Blok Míra otevřenosti - moderuje Chris Anderson

Vedle řečníků zmíněných v úvodu – německého zeleného politika a aktivisty Malte Spitze, Gerarda Senehiho a Neila Harbissona – se v bloku představí také antropoložka digitálních světů Gabriela Colleman, jež uplatňuje etnografické metody při studiu online a hackerovských komunit, nebo novinářka Leslie T. Chang, jež se zaměřuje na životní podmínky čínských dělnic.

12:00 – 13:45 hod.

 

Blok Krásná neposlušnost – moderuje zvláštní host konference Sarah Caddick

Neurobioložka a odborná poradkyně Sarah Caddick před patnácti lety opustila výzkumnou laboratoř, aby si mohla vytvořit „celkový obrázek“ o plánování, strategii a způsobech komunikace v oblasti vědeckých výzkumů. V bloku se představí mimo jiné behaviorální neurobiolog Read Montague, který se zkoumáním tisíce mozků zapojených do každodenních procesů snaží definovat „normální chování“, Elyn Saks, posuzující právní aspekty postoje společnosti k lidem s mentálními poruchami, nebo choreograf Wayne McGregor, tančící na linii mezi myslí a pohybem.

15:15 – 17:00 hod.

 

Blok Z dlouhodobého hlediska – moderuje Chris Anderson

Poslední blok prolne myšlenky bioložky a ekoložky Vicki Arroyo, působící jako poradkyně pro environmentální politiku v Georgtown Climate Center, nebo Jonathana Trenta, jenž pěstuje vodní řasy na biopalivo a jako vedlejší produkt čistí odpadní vody, zachycuje oxid uhličitý a celý proces pohání sluneční energií. Hassine Labaied představí unikátní technologii, díky níž v Tunisku zachycuje větrnou energii, Susan Solomon přiblíží význam využívání kmenových buněk a v panelu budou také dva fenomenální kytaristé Preston Reed a Usman Riaz.

18:00 – 19:45 hod.

 

Moderátoři jednotlivých bloků

Bruno Giussani, evropský ředitel TED

Bruno je ředitelem evropské větve TED, kurátorem programu TEDGlobal a jedním z moderátorů TEDGlobal. Jakožto člen nejužšího vedení TED se podílí na globálním rozvoji a implementaci strategií TED. Je také členem rady švýcarské softwarové společnosti Tinext a držitelem stipendia Knight Fellowship na Stanford University. Publikuje v řadě amerických a evropských časopisů, včetně New York Times, WSJE a švýcarského časopisu L’Hebdo. Řídil online strategii na Světovém ekonomickém fóru a je spoluzakladatelem tří internetových firem.

 

Chris Anderson, kurátor TED

Chris Anderson je kurátorem konference TED. Jeho první nakladatelství, Future Publishing, se pod heslem „média s vášní“ bleskově rozrostlo. Expandoval do USA, kde založil Imagine Media, vydavatele časopisu Business 2.0 a tvůrce webových stránek IGN věnovaných počítačovým hrám. Díky úspěchům, jichž dosáhl, mohl založit nadaci Sapling Foundation, která se věnuje novým způsobům řešení globálních problémů prostřednictvím médií, technologií, podnikání a převratných myšlenek. Sapling se do konference TED zapojila v roce 2001 a od té doby Anderson pověsil svůj business na hřebík, aby se mohl plně věnovat TED. Rozvinul koncept konferencí TED a vytvořil z nich platformu prezentující myšlenky, které stojí za to šířit dál.

 

Sarah Caddick, zvláštní host TED, kurátorka a moderátorka bloku Krásná neposlušnost

Sarah Caddick studovala neurobiologii, konkrétně mechanismy ovlivňující epileptické záchvaty. V roce 1998 však vědeckou dráhu opustila, aby mohla vědu zprostředkovávat jiným. Dnes spolupracuje s Davidem Sainsburym, britským obchodníkem, filantropem a politikem, a působí jako poradkyně v jeho charitativní nadaci Gatsby Charitable Foundation. Gatsby je klíčovým finančním zdrojem několika oblastí vědeckého výzkumu včetně neurobiologie a společně s fondem Wellcome Trust se chystá založit nové výzkumné centrum v Londýně, kde se bude zkoumat neuronová síť ovlivňující lidské chování.

 

Co jsou konference TED

TED (zkratka Technology, Entertainment, Design) je nezisková organizace, která se věnuje myšlenkám, které stojí za šíření. Na počátku (v roce 1984) stála konference, která přivedla k jednomu stolu lidi ze tří světů: Technologie, zábavy a designu. Od té doby se značně rozšířila.

Dvě každoroční konference TED se odehrávají na Long Beach v Palm Springs a ve skotském Edinburghu a setkávají se na nich nejúžasnější světoví myslitelé i muži a ženy činu, před kterými stojí velká výzva: přednést svůj životní projev (v časovém limitu maximálně 18 minut). 

TED pevně věří, že myšlenky mají tu moc měnit postoje, životy a nakonec i celý svět. Takže se snaží vybudovat instituci, která poskytne znalosti a inspiraci od nejoriginálnějších světových myslitelů, a zároveň komunitu zvídavých duší, které se chtějí navzájem myšlenkově obohacovat. Naše poslání: Šíření myšlenek.

 

Uváděno ve spolupráci s TEDxPrague a Bio Oko ŽIVĚ.

www.ted.com, www.tedxprague.cz, www.biooko.netTagy: TED global


Přidej komentář