Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské svatojakubské varhany se po rozsáhlé modernizaci opět rozezní, požehná jim Dominik Duka

Svatojakubske varhany
Rekonstrukce varhan
22.06.2011 14:54 | Pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka požehná 3. července varhany v bazilice svatého Jakuba v Praze, které se po rozsáhlé modernizaci hracího stolu opět vracejí do provozu. Rekonstrukci za více než 1 milión korun financoval Nadační fond Sancti Jacobi Organum.

(Praha, 20. června 2011) – Při slavnostním obřadu od 17.00 hodin zazní díla J. S. Bacha, A. Guilmanta a C. Francka. Skladby provede Irena Chřibková, titulární varhanice svatojakubské baziliky, vyhledávaná interpretka světového formátu a také zakladatelka Nadačního fondu Sancti Jacobi Organum.

„Domnívám se, že v našem společném zájmu je tento výjimečný nástroj, toto dědictví české kultury uchovávat a předat budoucím generacím,“ vysvětluje Chřibková důvod pro založení fondu. „Elektrický hrací stůl varhan z roku 1982 v poslední době vykazoval řadu problémů při jeho ovládání. Systém mechanického nastavování volných kombinací tahélky byl navíc náročný, zdlouhavý, nepřehledný a značným způsobem omezoval interprety při hře. Celková modernizace byla nejlepším možným řešením, “ upřesňuje Irena Chřibková.

Rekonstrukce hracího stolu včetně instalace datového zařízení a optoelektronických kontaktů pro všechny čtyři klaviatury stála více než 1 milión korun. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je ovládat během hry.
Elektronická zařízení dodala německá varhanářská firma Otto Heuss. Práce provedla firma Robert Ponča Varhany z Krnova.


Svatojakubské varhany

Svatojakubské varhany zná celý varhanní svět. Se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami jsou největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes. Slavnost zakončí komentovaná prohlídka varhan na svatojakubském kůru, při které Irena Chřibková zájemcům předvede nové ovládání hracího stolu.


16. Mezinárodní varhanní festival začíná již 4. srpna.

Nový hrací stůl zajisté ocení protagonisté 16. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu, který se v bazilice uskuteční od 4. srpna do 22. září. Jeho cílem je českému publiku představit špičkové varhaníky z celého světa. Letos se příznivci vážné a duchovní hudby mohou těšit například na Oliviera Latryho, titulárního varhaníka z chrámu Notre-Dame v Paříži či Wolfganga Seifena z Německa, jenž je díky svému improvizačnímu umění kritiky nazýván “varhanní Paganini“. Vystoupí i uznávaní interpreti z Itálie, Belgie, Polska, Lotyška a České republiky.
Během osmi čtvrtečních večerů zazní díla Johana Sebastiana Bacha, Césara Francka, Marcela Duprého, Franze Liszta, Petra Ebena také skladby českého varhaníka a skladatele Bedřicha Antonína Wiedermanna (1883-1951), jemuž je letošní ročník věnován. Výstava přibližující život tohoto neprávem opomenutého umělce bude přístupná po celou dobu konání festivalu v postranních lodích baziliky sv. Jakuba.

Kamerová projekce na plátno umístěné v přední části chrámové lodi umožní publiku sledovat varhaníky při hře.

Více informací o programu festivalu a medailónky účinkujících najdete v příloze či na internetových stránkách www.auditeorganum.cz. Bližší podrobnosti o modernizaci najdete na internetové adrese www.sanctijacobiorganum.com.


Přidej komentář