Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v secesním stylu začnou již v sobotu

vanocni trhy staromestske namesti
Vánoční trhy
26.11.2010 23:03 | Už jen jeden den zbývá do zahájení největších Vánočních trhů v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí. V letošním roce zavedou Pražany i návštěvníky metropole ještě více do historie. Inspirované stylem přelomu 19. a 20. století se obléknou do secesního hávu. Atmosféra Vánoc potrvá na Staroměstském náměstí od 27. listopadu do 2. ledna 2011. Na Václavském náměstí začnou trhy 27. listopadu a skončí 9. ledna 2011.


Obě náměstí se po dobu Vánoc stanou opět centrem historických tradic a lidových oslav. Letošní oslavy těchto tradičních svátků se v inspiraci vrací o sto let zpátky. Podnět letos pořadatelé a dekoratéři hledali v secesním stylu malíře Alfonse Muchy. „Vánoční trhy organizujeme v Praze již posedmé a opět chceme nabídnout staročeské i zahraniční lahůdky, sváteční melodie, divadelní a dětská vystoupení i sváteční pohodu v neopakovatelných kulisách Prahy,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je provozovatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.


Novinkou Betlémy z Moravy

Staroměstské náměstí se opět stane centrem kulturního dění vánočních trhů. Návštěvníci centra se mohou těšit na setkání s českými lidovými soubory a výrobky. Program i tentokrát po loňském úspěchu zpestří soubory ze zahraničí a stejně tak bude možné ochutnat vánoční pochutiny z různých koutů Evropy. Drobné dárky s výhradně vánoční tématikou si návštěvníci zakoupí na obou náměstích. Milovníci těchto drobností potěší sebe i své blízké tradičními českými ozdobami, svícny, jmelím, adventními věnci, svíčkami či dřevěnými hračkami. Novinkou bude prodej ručně vyráběných dřevěných a slámových Betlémů z dílny z Moravy.

Na Staroměstském náměstí vyroste necelá stovka prodejních domků, na Václavském náměstí najdou návštěvníci zhruba šedesát prodejních míst. „Rozestavění stylových domků na obou náměstích se vloni osvědčilo, bude tedy stejné. Na Václavském náměstí nám už také nepřekáží opravy kolektorů, takže můžeme opět rozestavět stánky po celé jeho délce. Kvůli většímu pohodlí zůstane počet stánků stejný, ale budou stát dál od sebe,“ říká Pavel Kocych, hlavní architekt trhů. „Inspirujeme se opět v historii. Václavské náměstí je vlastně typické tržiště minulého století půdorysně řešené ve dvou pruzích,“ dodává Kocych. Chybět nebudou vozíky s pečenými kaštany a informační sloupy.

Díky bezbariérovému přístupu na Staroměstské náměstí a také speciálním toaletám nebrání nic ani handicapovaným občanům v tom, aby se těšili z vánočních radovánek. Strom poprvé z brdských lesů.
Dominantou letošních vánočních trhů na Staroměstském náměstí se stane dvacetimetrový smrk ztepilý pocházející z obce Zaječov ve středních Čechách. Padesátiletý jehličnan vyhrál soutěž „Hledá se strom“, kterou organizátor vyhlásil koncem léta. Jako jeden z desítky tipů ho zaslala jeho majitelka a vyhrála tak deset tisíc korun.

„Strom je opět bezpečně ukotvený proti pádu jako v předchozích šesti letech. Vždy ve třetinách po celé délce je připevněn ocelovými lany, které drží šestitunové kvádry, a jeho kmen je zasunut tradičně dva metry pod zemí,“ upřesňuje Petr Hozák, produkční ředitel společnosti Taiko.
Smrk z brdských lesů se slavnostně rozsvítí v sobotu 27. listopadu v 17 hodin.



Unikátní výzdoba z Muchových obrazů

Ornamenty, vlnky, florální motivy a především přírodní tvary symbolizují secesi jako styl přelomu 19. a 20. století. A právě ten se stal inspirací pro letošní výzdobu jednoho z nejkrásnějších evropských vánočních trhů v srdci Prahy. „Nechali jsme vyrobit světový unikát – speciální, až jeden metr vysoké ozdoby, které vypadají jako bychom je právě vyndali z Muchových obrazů,“ říká Vlastimil Jakubec z firmy S.O.S. - DEKORACE, která osvětlení a ozdoby pro strom a trhy připravuje.

Speciální „krucánky“ s prostorovou koulí se objeví na stromě, menší detaily na mostu a girlandách. Secesně nazdobená bude také stříška na vyhlídkovém mostě. A proč právě secese? „V hlavním městě je tento styl výrazně zastoupený v dílech českých i zahraničních sochařů, malířů a architektů, a proto bude jistě důstojně zdobit v kombinaci zlaté a bílé barvy Staroměstské náměstí,“ dodává Vlastimil Jakubec. Václavské náměstí ozdobí moderní umělý desetimetrový strom kuželového tvaru. Také dekorace na stromě a výzdoba prostoru celého náměstí bude v letošním roce laděna do tradičních barev červené a zlaté.


Program z domova i zahraničí

Vánoční melodie pro malé i velké, folklórní vystoupení, dětské sbory, pohádky i hosté ze zahraničí budou letos bavit návštěvníky Staroměstského náměstí. „Program se bude letos odehrávat pouze na pódiu nedaleko sochy Jana Husa. Výběr tradičních českých souborů opět zpestří hosté z Německa, Finska, Norska, Itálie, Lotyšska či Chorvatska. Milovníkům vánočních melodií se představí také sbory z Velké Británie, Singapuru a Jihoafrické republiky. Chybět nebudou tradiční oslavy Mikuláše, zábava s agenturou Dobrý den a letos také speciálně hudba z pražské zvonkohry,“ upřesňuje Henri Morstyn, manažer programu vánočních trhů.


Dílna pro děti a živý Betlém

Nejmenší návštěvníci mohou opět navštěvovat po celou dobu trhů vánoční dílnu, která nabídne bohatý program plný zábavy, soutěží a tradic. Chybět nebude oblíbené loutkové divadlo, výroba mikulášských masek, vánočních ozdob a přání nebo pomoc při psaní dopisu Ježíškovi. „Tentokrát mohou malí umělci získat také speciální razítko, díky kterému určitě dojde dopis pro Ježíška včas a v pořádku,“ dodává Libuše Pardubská, manažerka dětských programů. V dětské dílničce je k dispozici maminkám a jejich ratolestem také prostor pro přebalování a kojící koutek. Nedaleko Staroměstské dílničky najdou děti také Betlém s živými zvířaty.


Otvírací doba

Prodejní domky na obou náměstích budou otevřeny každý všední den od 9 do 19 hodin, o víkendu se otevírací doba prodlouží do 20 hodin. Některé stánky s občerstvením budou otevřeny až do půlnoci.

Přidej komentář