Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Taizé v Praze - Ubytuj mě, stačí mi jen 2m²

Taizé
Taizé
04.12.2014 12:51 | redakce ZaKulturou.cz

Na přelomu roku zaplaví Prahu desetitisíce mladých, kteří přijedou na setkání Taizé. Přibližně polovina z nich zatím nemá, kam hlavu složit. Zbývají už jen čtyři týdny na nalezení 9 500 míst ubytování v hostitelských rodinách!

V neděli 30. prosince pronesl papež František v Istanbulu za přítomnosti patriarchy Bartoloměje promluvu během pravoslavné byzantské liturgie. Řekl v ní mimo jiné: „Jsou to právě mladí, kdo nás vybízejí, abychom učinili krok vpřed k plnému společenství. Myslím zejména na množství pravoslavných, katolíků a protestantů, kteří se scházejí na mezinárodních setkáních pořádaných komunitou Taizé. (Text celé promluvy je k dispozici na adrese www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21158).

Další evropské setkání se bude konat za čtyři týdny v Praze. Tisíce mladých lidí z východní i západní Evropy se připravují, že se tohoto velkého ekumenického setkání zúčastní. Ve světle současných událostí bude mít zvláštní důležitost přítomnost 2 600 mladých lidí z Ukrajiny, více než 1 000 z Běloruska a několika set mladých z Ruska. Účastníci stráví v Praze pět dní, od 29. prosince do 2. ledna, a zapojí se do programu sestávajícího ze sdílení, setkávání a společných modliteb.

Jednou z nejdůležitějších zkušeností, které tato setkání přinášejí, je zážitek pohostinnosti. Mezinárodní tým dobrovolníků, který už od září setkání připravuje, stále ještě hledá 9 500 míst ubytování v hostitelských rodinách. Podmínky jsou velmi jednoduché: ráno snídaně a 2 m², kam lze rozložit spacák a karimatku. Během dne se budou účastníci podílet na programu ve městě a domů se vrátí až večer ve 22:00.

Všichni lidé dobré vůle, ať už věřící, nebo nevěřící, mladí i staří, kdo jsou ochotni otevřít dveře svého domova, mohou kontaktovat nejbližší křesťanské společenství nebo se dozvědět další informace na stránkách www.taizepraha.cz.

 

Co je Taizé?

Taizé je mezinárodní ekumenická komunita ve Francii. Tvoří ji sto bratří, kteří každoročně přijímají desetitisíce mladých křesťanů. V roce 2005, když zemřel bratr Roger, zakladatel komunity, napsal Václav Havel tato slova: „Ne náhodou se z vesničky Taizé stalo poutní místo i pro mnoho především mladých lidí z naší země. Bratr Roger byl pro mne jedním z duchovních pilířů sjednocující se Evropy.“

 www.taizepraha.cz

 www.facebook.com/TaizePraha2014


Taizé
Taizé
Taizé


Tagy: Taizé v Praze, ubytování v Praze


Přidej komentář