Magazín kulturního dění v Praze a okolí

TEDx Prague: Světový formát konference za týden opět v Praze

TEDx Prague
TEDx Prague
25.02.2012 01:35 | 

TEDxPrague hlásí „Není na co čekat“

 

 

V sobotu 3. 3. 2012 návštěvníci pražského divadla Archa zažijí den plný inspirace. Celodenní konference TEDxPrague proběhne v České republice již potřetí. O svoji zkušenost a životní příběh se podělí 15 řečníků z různých sfér života i kontinentů. CílemTEDxPrague je přinést nové pohledy a inspiraci. Zájem o účast je mimořádný, kapacita čtyř set padesáti míst byla naplněna za méně než hodinu.

 

Program třetího ročníku TEDxPrague se ponese v duchu motta Není na co čekat a bude rozdělen do tří bloků: Co nás brzdí, Víme jak na to a Hrdinové kolem nás. Letos na konferenci vystoupí 15 lokálních i zahraničních řečníků z různých sfér, zaměření a zájmů. Důležitější než prestiž je osobní zkušenost a inspirativní počin. Program konference bude opět obohacen o inspirativní TEDTalks videa a vystoupení lokálních umělců.

 

„Řečníci se ve svých maximálně 18 minutových přednáškách pokusí zbořit bariéry a limity, které brání lidské aktivitě, společně s diváky objeví nástroje, které změní způsob jejich uvažování, a představí své úspěšné příběhy, kdy nečekali, ale konali,“ říká Petr Maňas, lídr týmu organizátorů TEDxPrague.  

 

Svoji myšlenku hodnou šíření divákům představí Andrej Kiska - podnikatel a filantrop ze Slovenska, John Raddal – kouč a konzultant z Jižní Afriky, Miroslav Bárta – egyptolog nebo Renata Chmelová - enormně aktivní žena na mateřské dovolené a mnozí další. Z uměleckých vystoupení nebude chybět kreativní taneční inscenace DOT504 Dance Company – Lenky Vágnerové a Pavla Maška. Kompletní seznam řečníků a umělců je k dispozici na www.tedxprague/recnici.

 

Zájem o účast na konferenci překvapil i samotné organizátory. Prvních 100 vstupenek, bylo ve vánočním předprodeji rozebráno za méně než 10 minut. Kapacita divadla Archa (450 míst) byla následně definitivně zaplněna ve druhém kole registrace během necelé hodiny. Pro fanoušky, kteří si svou vstupenku na TEDxPrague pořídit nestihli, připravují organizátoři alternativní řešení v podobě živého vysílání na internetu a možnosti promítání konference na školách.

 

Za motivací zorganizovat TEDxPrague 2012 stojí úspěch loňské konference, kterou navštívilo více než 450 lidí.  Mezi řečníky, kteří inspirovali nejvíce, patřil Tomáš Hajzler (propagátor svobody v práci), Tomáš Rousek („vesmírný“ architekt) nebo Ondřej Šteffl (zastánce vzdělávací revoluce).

 

Více informací týkající se konference TEDxPrague je k dispozici na webu www.tedxprague.cz.

Zdroj informací o TEDxPrague:

O  TEDx

TEDx je nezávisle organizované setkání, založené na principu světoznámé konference TED. Formát konference TEDx vznikl v roce 2008 a jeho cílem je šířit po světe inspirativní myšlenky. Písmeno „x“ v názvu konference vyjadřuje nezávislost lokálně organizovaných setkání, které nabízejí prostor lokálním řečníkům a umožňují místním lidem společně zažít atmosféru podobnou konferenci TED. Setkání TEDx je kombinací živých vystoupení řečníků a promítaných videí TEDTalks, účelem je inspirovat, vyvolat hluboké diskuze a navázat vztahy. Konference TED definuje obecný rámec pro program TEDx, ale jednotlivé akce TEDx jsou organizovány nezávislými organizátory, kteří musí splňovat určitá pravidla a předpisy.

 

O TED

TED je nezisková organizace s mottem Ideas Worth Spreading / Myšlenky hodné šíření. TED začal jako čtyřdenní konference v roce 1984 v Kalifornii. Od té doby TED narostl a prostřednictvím řady iniciativ podporuje myšlenky, které mění tento svět. Výroční konference TED zve předních světovým myslitelů a realizátorů, aby přednesli svůj 18 minutový proslov. Videozáznamy z jejich vystoupení jsou následně bezplatně zpřístupněny na www.ted.com. Mezi řečníky, kteří na TEDu vystoupili,patří mimo jiné i zakladatel Microsoftu Bill Gates, bývalý viceprezident USA Al Gore, výzkumnice primátů Jane Goodall, zakladatelé společnosti Google, zpěvák skupiny U2 ​​Bono, nebo předseda vlády Velké Británie Gordon Brown. Výroční konference TED se každoročně koná v Long Beach v Kalifornii. Kromě toho se každý rok v Edinburghu ve Velké Británii organizuje TEDGlobal a v roce 2009 se konala v Mysore v Indii konference the TEDIndia. Mediální iniciativy TED zahrnují stránku TED.com, kde se denně přidávají nové videa vystoupení, tzv. TEDTalks a Otevřený projekt překladu, v jehož rámci je možné získat titulky a interaktivní přepisy projevů, což umožňuje dobrovolníkům na celém světě překládat vystoupení TED do svého rodného jazyka. TED také vyhlašuje výroční cenu TEDPrize, kde tři výjimeční jednotlivci s přáním změnit svět dostanou příležitost realizovat svá přání. Další iniciativou je TEDx - formát, který umožňuje jednotlivcům nebo skupinám kdekoli ve světě uspořádat místní, nezávislé akce. A na závěr existuje TED Fellows – program, který pomáhá inovátorům z celého světa, aby se stali součástí společenství TED a s jeho pomocí ještě znásobili dopad jejich výjimečných svět měnících projektů a aktivit.

Zdroj: Tisková zpráva /kráceno/Přidej komentář