Magazín kulturního dění v Praze a okolí

TINA.B. 2012 - světové umění, jehož pojící linkou je Art & Happiness

Clinton Curtis Querci Carrie
Clinton Curtis Querci Carrie Beehan Folk Tales of the Monarch Island USA
27.08.2012 22:23 | Festival TINA B. je přehlídkou kvalitního současného umění od umělců ze všech koutů světa. Už sedmý ročník festivalu se bude konat od 17. října do 31. října 2012 hned na několika místech v Praze.
 
Každý ročník festivalu má své téma, které prostupuje celou přehlídkou. V roce 2011 byla TINA B. ve znamení hesla ART – ECO – BIO a předvedla nekonvenční díla, která se pojila s tématikou ekologie.
 
V roce 2012 představí TINA B. světové umění, jehož pojící linkou je Art & Happiness. Festival přinese do Prahy umění, které má svůj význam nejen v estetické hodnotě, ale také v rovině emoční. Sedmý ročník festivalu si stanovil vysoký cíl: pozitivně naladit obyvatele Prahy i její turisty.
 
Každodenní realitou 21. století ve velkých městech jako je Praha je neustálý stres lidí. Umělci, kteří jsou na TINA B. 2012 vybráni, se budou svými díly snažit vzbudit v divácích pozitivní emoce, úsměv a pocit štěstí. Festival má ambici odpoutat lidi alespoň na malou chvíli od všednodenních starostí a nechat je relaxovat za přítomnosti pozitivně naladěného umění.
 
Umělcům, kterých se v hlavním městě České republiky každoročně setkává až sto, položíme otázky: „Může umění přinášet společnosti štěstí? Je možné ho použít jako účinný lék proti zdravotním i duševním potížím? Jak ovlivňuje umění náš duševní vývoj a začlenění do společnosti?
 
 
„Mnoho lidí se mě ptá, kdo je vlastně ona TINA B... Název TINA.B. je zkratkou anglického „This Is Not Another Biennale“ neboli „to není další bienále“. Pro mě je ale TINA B. také tajemnou patronkou a symbolem festivalu - záhadnou ženskou postavou, která neustále mění svou podobu. Letos přinese do Prahy umění, které si dalo za cíl předat návštěvníkům pozitivní energii. Doufám, že se nám i letos podaří rozveselit lidem všední dny a předat jim pozitivní energii,“ dodala ředitelka festivalu, Monika Burian Jourdan.
 
Mezinárodní kurátorský tým, netradiční lokality
 
V roce 2012 navštíví festival TINA B. netradiční lokality:  
 
Bio Oko, České centrum Praha, Galerie Vernon, GUD Galerie umění pro děti, Klub K4, Knihovna Václava Havla, Kostel Nejsvětějšího Salvátora, Národní knihovna ČR – Klementinum, Světozor, Vernon Projekt, park na Vyšehradě, Židovské muzeum v Praze nebo Žižkovská televizní věž. Další lokace budou upřesněny.
 
Pro festival byl osloven tým mezinárodních kurátorů:
 
Kirsimaria E. Törönen-Ripatti, Kamila Wielebska, Shalom Tomas Neuman, Jocelyn Fiset, Monika Burian Jourdan, Doron Polak, JW Stella a Tina De Falco. Na festivalu se objeví také sekce TINA B. On The Road, De'Longhi special project a TINA B. Art Films, která v Praze představí artové filmy.


Přidej komentář