Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Týden svobody pokračuje výstavou o severokorejských koncentrácích a běloruských disidentech

plakat tyden svobody
Týden svobody
22.06.2011 15:05 | Není to jen růžový tank na Vltavě, čím připomínáme 20 let bez sovětské okupace a Varšavské smlouvy. Ohlédnutí za minulostí a její pochopení je důležité pro poučení se a neopakování stejných chyb. Stejně důležité je být si vědom současného stavu demokracie v různých koutech světa. Právě proto jsou součástí Týdne svobody i další události, od dnešního dne je možné navštívit hned dvě výstavy SKUTEČNÉ BĚLORUSKO a LÁSKA & SVOBODA PRO UVĚZNĚNÉ.


SKUTEČNÉ BĚLORUSKO

do 27. 7. 2011, Mlýnská kavárna, Kampa
Výstavu tvoří dvanáct portrétů pronásledovaných Bělorusů doplněných o jejich příběhy, které ukazují, jakým způsobem režim omezuje jejich svobodu a práva. Popisuje osudy lidí narozených v době Druhé světové války i těch, kteří přišli na svět až krátce před pádem berlínské zdi. Díky tomu mají návštěvníci možnost jak srovnat někdejší československý disent s bělouruským, tak uvědomit se kam se ten běloruský posunul od rozpadu sovětského svazu.
Bělorusko je patrně jedinou evropskou zemí, kde každý den dochází k porušování lidských práv. V zemi od roku 1994 vládne Aleksandr Lukašenka, který dva roky po svém zvolení do funkce prezidenta rozehnal běloruský parlament a ústavní soud. Kroky, které od té doby Lukašenka podnikl, zmrazily politický vývoj v zemi a vyhnaly z ní řadu politických odpůrců režimu. Zakázaná je například původní bílo-červeno-bílá národní vlajka. Běloruština sice oficiálně zůstala státním jazykem, v praxi je ale vytěsněna zcela na okraj. Režim vybudoval vše prostupující systém sledování, trestů za nesouhlasné názory a existenční závislosti na státu.


LÁSKA A SVOBODA PRO UVĚZNĚNÉ
do 2. 7. 2011, pasáž paláce Lucerna
Severokorejský režim neustále popírá existenci politických vězeňských táborů, kde je s vězni zacházeno jako s otroky v podmínkách, které za posledních padesát let nemají na celém světě obdoby. Ze srovnání aktuálních satelitních snímků se staršími z roku 2002 je navíc zřejmé, že se tyto tábory stále rozrůstají.
V severokorejských koncentračních táborech Gaechun, Yoduk, Hwasung, Bukchang, Hoeryung a Chungjin je podle známých informací vězněno okolo 200 tisíc politických vězňů. Severokorejský režim tam posílá nejen politické vězně, ale v rámci vytváření systému spoluodpovědnosti celé jejich rodiny. Jsou nuceni tvrdě pracovat, podstupují veřejné popravy, násilí a mučení. Výstava přibližuje realitu těchto táborů. Nezisková organizace Free The NK Gulag, která ji připravila se skládá z aktivistů za lidská práva vedenými několika bývalými politickými vězni, kterým se z táborů podařilo uprchnout do Jižní Koreje. Součástí výstavy jsou obrázky nakreslené bývalými vězni, Kim Hae Suk, která v koncentračním táboře Bukchang strávila 28 let, a Shin Dong Hyeukem, který byl v koncentračním táboře Gaechun uvězněn 24 let. Obrázky detailně popisují každodenní události v táborech (způsoby mučení, vyslýchání i jak vězni bydlí a čím se živí) a nahrazují tak fotografie, které je nemožné v táborech obehnaných ostnatými dráty hluboko v horách pořídit. Z jejich syrovosti až mrazí.

Další informace o projektu, program a přehled výstav hledejte na www.tydensvobody.cz a na sociální síti Facebook na stránce "Týden svobody: 20 let bez sovětské okupace a Varšavské smlouvy".


PROGRAM TÝDNE SVOBODY


STŘEDA 22. 6. 2011
zahájení výstavy LÁSKA A SVOBODA pro uvězněné v severokorejských koncentračních táborech, pasáž Lucerna


ČTVRTEK 23. 6. 2011 - SOBOTA 25. 6. 2011
UNITED ISLANDS festival v rámci spolupráce s OPONOU pozvali organizátoři United Islands na festival:
24.6. A-N-G featuring dj Besho (Afganistán) - Střelecký ostrov
24.6. RUSSKAJA (Rakousko / Rusko) - Střelecký ostrov
25.6. !DELA DAP featuring Gipsy.cz (Rakousko / Česko) - Střelecký ostrov
25.6. PORNO PARA RICARDO (Kuba) - Střelecký ostrovPONDĚLÍ 27. 6. 2011
EVROPA SJEDNOCENÁ A SVOBODNÁ? Dvě desetiletí od konce Varšavské smlouvy Dvoudenní mezinárodní konference, Černínský palác


BRATRSKÉ OBJETÍ? (28. 6. - 31. 8. 2011)
Výstava fotografií připravená Karlem Cudlínem a Vojtěchem Hönigem, Valdštejnská zahrada (Vernisáž výstavy je pro pozvané hosty.)


ÚTERÝ 28. 6. 2011
EVROPA SJEDNOCENÁ A SVOBODNÁ? Dvě desetiletí od konce Varšavské smlouvy Mezinárodní konference, 2. den
Černínský palácVELETRH SVOBODY
Václavské náměstí
Dvoudenní program v centru města, kde se budou odehrávat diskuse, výstavy, prezentace neziskových a obecně prospěšných společností. Návštěvníci budou moci potkat a sledovat diskuse zajímavých osobností, shlédnout tematické filmy, seznámit se s aktuálním děním v zemích, kde svoboda zatím není každodenní samozřejmostí a dostanou také příležitost aktivně pomoci. Součástí programu budou podpisové akce nebo happening Chcete mě?, při němž si budou moci adoptovat svého diktátora.


KONCERT ZA SVOBODU 18 – 22 hod
Monkey Business a hosté
Vstupné zdarmaČTVRTEK 30. 6. 2011 - PÁTEK 1. 7. 2011
RONALD REAGAN: Inspired Freedom
mezinárodní konference, happening
Černínský palácTÝDEN SVOBODY pořádá obecně prospěšná společnost OPONA a se koná pod záštitou 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga, ministra obrany ČR Alexandra Vondry a primátora HMP Bohuslava Svobody. Záštitu nad výstavou BRATRSKÉ OBJETÍ? převzal 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka.


Přidej komentář