Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Veletrh starožitností Antique připomene české úspěchy na světových výstavách EXPO

Veletrh starožitností Antique
Na veletrhu starožitností Antique si přijdou na své odborníci i laici.
07.11.2015 23:22 | redakce ZaKulturou.cz

Historické úspěchy českého umění na světových výstavách EXPO připomene 36. veletrh starožitností Antique, který se uskuteční ve dnech 19. – 22. listopadu v prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Pořadatelé z řad Asociace starožitníků ČR se za historií světových výstav rozhodli ohlédnout záměrně. V říjnu totiž skončilo letošní EXPO v Miláně.

Současné výstavy Expo představují moderní trendy v technologiích a designu a stejně tak tomu bylo v minulosti. Světové výstavy měly ale v dobách, kdy chyběly komunikační technologie a méně se cestovalo, neporovnatelně větší dopad. Představily nové umělecké směry a významně přispěly i k rozvoji české umělecké tvorby,“ říká k historii světových výstav prezident Asociace starožitníků Jan Neumann a dodává: „V poslední době umění a design ustupují a důraz je kladen především na výzkum a vědecké objevy. Náš národní pavilon v Miláně byl v tomto ohledu čestnou výjimkou. Připomenutí českých uměleckých úspěchů na výstavách je tedy také malým ohlédnutím za časy, kdy byly design a technologie rovnocenným partnerem.

Leitmotivem podzimního veletrhu Antique tak budou tři světové výstavy, které představovaly milníky nejen v českém, ale i světovém umění a designu. Vedle celé řady jiných exponátů tak budou k vidění i umělecká díla zástupců české secese, kteří budili pozornost na výstavě v roce 1900 v Paříži, nebo předměty reprezentující směr Art Deco, v jehož duchu se nesla meziválečná výstava v roce 1925. Na dobrou pověst českého umění a architektury navázalo i poválečné Československo, které si v roce 1958 přivezlo z Bruselu ocenění za nejlépe řešený pavilon. V architektuře a užitém umění se pak takzvaný bruselský styl uplatňoval až do poloviny 60. let.

Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Veřejnosti asociace nabízí také bezplatné konzultace k ceně starožitných předmětů a již několik let organizuje Rudolfinskou akademii, dvouleté rekvalifikační studium pro obor starožitník, které poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.


Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique


Tagy: Antique, starožitnosti, veletrh, veletrh starožitností


Přidej komentář