Magazín kulturního dění v Praze a okolí

VS. INTEPRETATION – mezinárodní interdisciplinární festival o improvizaci

VS. INTEPRETATION
VS. INTEPRETATION – mezinárodní interdisciplinární festival o improvizaci
10.07.2014 14:29 | redakce ZaKulturou.cz

Od 16. do 20. července proběhne v Experimentálním prostoru NoD a v komunikačním prostoru Školská 28 v Praze festival nazvaný vs. Interpretation. Nejde však o vymezení se k termínu interpretace, ale o hledání dávných i nedávných kořenů toho, co bylo lidstvu odjakživa vlastní nejen v oblasti umění, ale zcela obecně.  Jak říká autorka této akce Cynthia Plachá z Agosto Foundation: „Improvizace je vždy spojována s přítomným momentem, spontaneitou, ale má i mnoho dalších aspektů.“ Vs. Interpretation, projekt mezinárodní Nadace Agosto, seznámí veřejnost s aktuálními formami a různými aspekty improvizace v umění performance, současné hudby, tance, nebo nových médií. Součástí několikadenní přehlídky jsou koncerty, interdisciplinární symposium a série tvůrčích dílen.

 

O jistou iniciaci se hned v úvodu postará Pražský improvizační orchestr, který před dvěma lety založili americký již delší dobu v Čechách usazený kontrabasista a elektronik George Cremaschi a trumpetista, klarinetista a hybatel nejrůznějších miniobjektů Petr Vrba. Těleso sestavené z muzikantů z oblasti současné vážné hudby, poučených naturščiků i jazzových matadorů otevře téma improvizace dokořán. Poté můžeme být účastníky dílen, přednášek i vystoupení předních představitelů světové improvizace v čele s Georgem E. Lewisem, profesorem na mnoha amerických prestižních institucích, který osciloval mezi avantgardním jazzem, hledačskou elekronikou i hnutím Rock In Oppositon. Nebude chybět ani průkopnice elektroakustické hudby a propagátorka konceptu „deep listening“ Pauline Oliveros, první dáma francouzského kontrabasu Joëlle Léandre, nebo jeden z hlavních představitelů amerického minimalismu Phill Niblock. V neposlední řadě tu bude mít dílnu  Iva Bittová, která umí své umění sdílet se studenty stejně a zároveň jinak než její sestra Ida Kelarová.

 

Mezi dalšími vystupujícími umělci se představí z české scény například brněnský hudebník a architekt Ivan Palacký, který si prošel folkem, alternativním bigbítem, terénními nahrávkami i mikronoisovými seancemi tam a zase zpátky. Vystoupí tvůrci sonických škrábanic Michal Rataj a Jaromír Typlt.  Přínosem jistě bude i eklivibristka na preparované a dekonstruované piano Annie Gosfield, která se profilovala především na stěžejním labelu Tzadik Johna Zorna, či věhlasný perkusista a skladatel Lukas Ligeti, syn světoznámého komponisty Györgiho Ligetiho. Zajímavou performanci slibuje newyorské trio Dawn of Midi, které se od akustického, etnickými prvky prosyceného minimalismu propracovalo do sfér repetitivně „šílené“ taneční hudby. Skladatel David Rothenberg, odborník na mezidruhovou komunikaci, představí, jak dokáže jeho hraní souznět s ptáky i velrybami.

 

Všichni účastníci festivalu se mohou účastnit mnoha workshopů nebo se sami přihlásit k prezentaci vlastní práce. Celé nedělní odpoledne a večer bude v Komunikačním prostoru Školská 28 vyhrazeno pro několik audiovizuálních projektů či jam sessions. Průběh festivalu bude zaznamenávat newyorská výtvarnice Morgan O´Hara prostřednictvím série kreseb - Live Transmissions, představující grafické záznamy hudebních dějů kresbou oběma rukama.

 

Více informací o festivalu a jeho programu je na webu:

www.agosto-foundation.org/project

 

VS. INTEPRETATIONmezinárodní interdisciplinární festival o improvizaci

Prestižní přehlídka a sympozium věnované umění improvizace v nejrůznějších formách

16. – 20. července 2014

Experimentální prostor NoD a Komunikační prostor Školská 28, Praha

vstupenky: k zakoupení na jednotlivé workshopy i samostatné akce, online nebo na místě

festivalový pas: na 1 den nebo na celou dobu festivalu

podrobný program: www.agosto-foundation.org/scheduleTagy: festival, NoD


Přidej komentář