Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Významný český král a bezvýznamný český pes

Egon Ort Bohemia
Egon Ort Bohemia
21.02.2016 20:44 | redakce ZaKulturou.cz

Zanedlouho – 14. května 2016 oslavíme výročí 700 let od narození římského císaře, českého krále a otce vlasti Karla IV. (1316–1378). Historické prameny uvádějí, že na svém hradě Karlštejně se v jeho velkém psinci staral místní lovčí o cílený chov loveckých psů a úroveň chovaných psů tomu musela odpovídat. Se psy je spojen i syn Karla IV. ze třetího jeho manželství, český a německý král Václav IV., neboť v kronikách se uvádí, že i on měl zálibu v loveckých psech, kteří se stali osudnými jeho první manželce – Johaně Bavorské. Měla se jednoho dne v noci probudit, trhnout sebou, čímž vyrušila psy sdílející s nimi ložnici, a ti ji měli zardousit.

Od té doby uběhla hromada času a píše se rok 2016. A kynologie se dávno ubírá mnohými jinými směry. 14. květen je i výročím narození jednoho báječného psa, Egona Ort Bohemia (2002–2014), který se již téměř dva roky prohání za Duhovým mostem. Jeho životní role se jeví jako zcela bezvýznamná a nemá nic společného s lovem ani královstvím. A přesto mají s Karlem IV. cosi společného.

Egon byl německý ovčák, který nevyhrál žádné mistrovství a ani nezískal nejvyšší světové ocenění na mezinárodní výstavě psů. Několikrát navštívil ale podhradí Karlštejna, rád se procházel v parku na Karlově náměstí, na největším českém náměstí, do r. 1848 nazývaného Dobytčím trhem, které je zároveň jedním z největších v Evropě. A dobytek, který sem tam městský pes Egon zahlédl na vesnické louce, ho fascinoval. Jako správný Pražák se byl nejednou podívat i z Karlova mostu na řeku Vltavu, ve které si, v létě i v zimě, téměř každý den zaplaval. Sem tam zavítal na Vyšehrad, jehož význam pozvedl až Karel IV., neb jej přestavěl na kamennou pevnost a připojil hradbami k Novému Městu pražskému. Často se svou paničkou navštěvoval i Novoměstskou radnici, jejíž historie začala brzy po založení Nového Města právě Karlem IV. roku 1348.

Během svého pražského života se pes Egon stal nezapomenutelným kamarádem mnoha fešných psích slečen a oblíbeným přítelem jeho čtyřnohých sousedů i dvounožců v pražské lokalitě Cibulka v Košířích. Ne nadarmo se proháněl dlouhé roky kolem usedlosti Cibulky. Nejstarší zmínky o ní totiž pochází právě ze 14. století, kdy oblast patřila Jindřichu Názovi – písaři dvorní kuchyně Karla IV. A gurmánem to tedy Egon byl.

Po několika úrazech musel tento pejsek, který se narodil s balonkem v tlamě, přestat sportovat a bylo hodně náročné přizpůsobit jeho temperament omezením, jež vyžadoval jeho zdravotní stav. Egona rád zmiňoval ve svých článcích a fotil i jeho kamarád, známý fotograf Miroslav Zajíc (*1946), který získal např. v roce 1988 ocenění na výstavě světové novinářské fotografie World Press Photo či Cenu za uměleckou činnost Masarykovy akademie umění v Praze za rok 2003. V prvé řadě byl Egon ale milující pes, vážený a nejlepší přítel svých majitelů, s nimiž tvořil dokonalou smečku. 

V posledních měsících života se stal známým na sociální síti facebook. Psal si totiž deník www.facebook.com/egonzmyhodenicku. Ten byl plný černého humoru, ironie, nadsázky a fonetiky a příznivci jeho stránky si denně užívali jeho vzpomínek na chlupaté mládí či krátkých příběhů obyčejného psího důchodce, který bok po boku svého milovaného páníčka se zdravým selským rozumem dokázal přežít každodenní útrapy spojené s šílenou důsledností jeho paničky, která s každou hloupostí letěla za jeho dvorními veterináři z Vetcentra ve Stodůlkách, ortopedem Lukášem Duchkem a Dášou Minaříkovou. Denně čekaly na jeho příběhy z běžného života stovky fanoušků, kteří prožívali se svými miláčky situace často podobné a den ode dne jich přibývalo. Jak to tak ale už v tom životě bývá, jednoho dne, většinou zcela nečekaně, v tom nejlepším, všechno skončí...

O Karlu IV. bylo za 700 let napsáno nespočetně knih. Ta o psu Egonovi by měla vyjít letos. In memoriam.

Petra Baďurová



Přidej komentář