Magazín kulturního dění v Praze a okolí

2 nové vernisáže v galerii Vernon a Vernon Projekt

hlinovska
2 nové vernisáže v galerii Vernon a Vernon Projekt
02.07.2009 20:49 | Petra Polifková (CZ)


Petra Polifková (1985) studuje čtvrtým rokem pražskou Akademii výtvarných umění (Škola Malba I, prof. J. Sopko). V současné době je na studijním pobytu v Drážďanech na Hochschule für Bildende Künste Dresden, v malířském ateliéru prof. P. Bömmelse. Vystavuje od roku 2006, kdy se představila mimo jiné na výstavě Malířské školy Jiřího Sopka v českobudějovickém Wortnerově domě (Alšova jihočeská galerie) a v rámci projektu Contacts 06 pořádaný Galerií Klatovy - Klenová. Má za sebou i první zahraniční prezentace v Drážďanech a Curychu.

ALLEIN


Petra Polifková se vyjadřuje prostřednictvím malířského média. Důležité jsou pro ni autobiografické momenty tvorby. Portrétuje lidi z okruhu svých přátel, maluje místa, která dobře zná, nebo která navštívila. V malbě posledních dvou let lze postihnout téma, které vyjadřuje název výstavy, v němčině pro autorku patrně přesněji – ALLEIN (Sama). Nejedná se o samotu s nějakými negativními přívlastky. Spíše o putování lidského jedince prostorem, novými místy, které poznává. Cyklistka projíždí městem, opuštěnou noční ulicí prochází dívka se psem, lze ji ale zastihnout i uprostřed polí, na koncertě, v ateliéru nebo u baru. Jako by to byla stále tatáž postava, někdy více, jindy méně podobná autorce. Venku se mění počasí, roční doby, čas uplývá. Městské a přírodní rámce se postupně střídají a stávají se vzpomínkami. Paměť doprovází měkká melancholie deníkových záznamů.

Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.


VÝSTAVA PETRY POLIFKOVÉ BUDE DOPLNĚNA DROBNÝM CYKLEM NALEPOVACÍCH UMĚLECKÝCH DĚL S NÁZVEM „FAKE FURNITURE“ ITALSKÉ UMĚLKYNĚ TERESY CINQUE.

Petra Polifková – Allein + Teresa Cinque – Fake Furniure 3.7.- 30.9, (vernisáž 2.7., 18.00), Galerie Vernon, Janovského 23, Praha 7, www.galerievernon.com
Markéta Hlinovská (1978, Praha)
dokončila v roce 2008 studia na AVU v Praze. Během studií odjela 2x na čtyřměsíční stáž na École Supérieure Des Beaux Arts do francouzského Dijonu. Zpočátku „reportážní“ charakter práce (neustálé záznamy veškerého okolí) se začal u Markéty Hlinovské zužovat do témat z okruhu předmětného světa, říše zvířat a jejich kombinace. Využívá vlastního grafického myšlení a vidění, přitom však nerespektuje a porušuje klasické grafické techniky. V poslední době se převážně věnuje šablonovému tisku a kresbě, často používá netradiční materiály ( netkaná textilie, desky z tvrzeného polystyrenu, plastové fólie durofol…).

Její práce mívají reálný základ zasažený různě intenzívní imaginací a různě silným podtextem absurdity (slepá kočka popírá zákony gravitace chůzí po stole hlavou dolů, nádobí ve dřezu je vyskládáno do výšky 7 m, z květináče trčí pštrosí hlava…) Ve své diplomové práci s názvem Kočkolit představila kočku, která se narodila a prožije svůj život v bytě. Paradoxně je její krajinou obydlená, uzavřená plocha, nábytek je úkrytem i překážkou. Získala za ni Ateliérovou cenu a Cenu rektora AVU. Její poslední samostatnou výstavu s názvem ZOO+- jste mohli vidět také v roce 2008 v prostoru „Benzínka“ u Slaného.PODZEMÍ

Markéta Hlinovská se v prostoru Vernon Projekt představuje cyklem závěsných obrazů vyřezaných do černé plastové fólie (o síle 2mm) s názvem Podzemí, ve kterých zobrazuje průnik dějů uvnitř země a na jejím povrchu. Nabízí divákovi možnost vidět současně nad i pod. Ukazuje dva samostatné světy, které si jsou zároveň velice blízko i daleko.

„Na pozadí zobrazených situací lze rozvíjet příběhy a otevřít otázku jejich příčiny i konce,“ dodává k Podzemí autorka, která vidí v řezání kreseb do tvrdého a nepoddajného materiálu paralelu v kutání a rytí v zemi.


(http://cz.fotoalbum.eu/marketahlinovska, http://picasaweb.google.com/hlinovska.marketa)


Markéta Hlinovská – Podzemí
3.7.- 30.9, (vernisáž 2.7., 18.00), Vernon Projekt, Heřmanova 12, Praha 7,
www.vernonprojekt.com

polifkova


Přidej komentář