Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Arthouse Hejtmánek představuje tvorbu Jaroslava Horejce

Arthouse Hejtmánek - výstava Jaroslav Horejc
Arthouse Hejtmánek - výstava Jaroslav Horejc
29.10.2015 12:29 | redakce ZaKulturou.cz

Galerie a aukční dům Arthouse Hejtmánek představuje do 4.12. 2015  ve svých prostorách rozsáhlou výstavu Jaroslav Horejc (1886-1983)– nejen sochař. Autor je často zmiňován hlavně v souvislosti s dekorativním stylem art deco.  Jeho tvorba však měla, jak se budou moci návštěvníci přesvědčit, mnohem širší spektrum. Za svůj dlouhý lidský i umělecký život vytvořil na 3000 uměleckých a uměleckořemeslných předmětů – od volné plastiky v nejrůznějších materiálech, přes reliéfy, malby, akvarely a bezpočet skic, scénické a kostýmní návrhy, až po práce ve skle, dřevě, keramice a drahých i obecných kovech.

Vystavovaná díla pocházejí převážně ze soukromé kolekce sběratele Tomáše Hejtmánka, jenž je autorem jak výstavy, tak koncepce  velkoryse pojatého katalogu, který Horejcovo dílo chronologicky mapuje a do určité míry tak i nahrazuje monografii, kterou doposud nikdo tak významnému autorovi nesepsal. K vidění budou  umělcovy práce známé a publikované, ale také díla, která byla nezvěstná  nebo veřejnosti neznámá. Přehlídku prací pak doprovází fotografie z autorova dětství, dospívání, z cest za poznáním i z ateliéru, kde jsou zachycena díla, dnes považována za nezvěstná.

Po 33 letech se tak Jaroslavu Horejcovi dostává v Praze opět samostatné výstavy. Tou poslední byla v roce 1982 výstava v Národní galerii, věnovaná autorově kresbě. Nyní, shodou okolností také po 33 letech, během nichž pan Hejtmánek utvářel svou sbírku, bude Jaroslavu Horejcovi věnována výstava, vzdávající hold jeho mimořádné umělecké kreativitě, nadání a píli.  

Výstava bude otevřena pro veřejnost každý den, mimo neděle a státní svátky, od 13 do 18 hodin. Vstupné: 150 Kč – rodinné, 100 Kč – plné a 50 Kč – seniorské a studentské.

ARTHOUSE HEJTMÁNEK 

galerie a aukční dům s. r. o. 

Goetheho 17/ 2

160 00 Praha 6

+420 608 960 943

www.arthousehejtmanek.czTagy: Jaroslav Horejc, sochy, výstava


Přidej komentář