Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Centrum umění DOX bude v červnu skutečně nabité hvězdami

Centrum umění DOX bude v červnu skutečně nabité hvězdami
Centrum umění DOX bude v červnu skutečně nabité hvězdami
03.06.2009 22:20 | Jak vypadá proklínaná Entropa sochaře Davida Černého ve skutečnosti? Co vlastně provokuje na plastice, která nás reprezentovala v Bruselu? Hodně se o ní mluví, v Čechách ji však dosud nikdo neviděl! V jedinečných architektonických prostorách Centra současného umění DOX v Praze Holešovicích se během června návštěvníci seznámí nejen s Entropou, ale i s dalšími mimořádnými díly. Mohou však také diskutovat, naslouchat – a bavit se. Podařilo se sem přivézt práce Douglase Gordona, hvězdy současného uměleckého světa. Zároveň zde vystavuje čtrnáct výrazných osobností české výtvarné scény – a sice v souvislosti s psychoanalytickým kongresem. Celý měsíc je navíc nabitý přitažlivými předprázdninovými aktivitami, diskusemi a přednáškami.

Videoinstalace prominentního skotského tvůrce Douglase Gordona, ověnčeného mnoha prestižními cenami, jsou mimo jiné inspirovány i horory Alfreda Hitchcocka. Gordon se proslavil minimalistickým videem – zpomaleným Hitchcockovými filmem - Čtyřiadvacetihodinové Psycho, anebo také mimořádným dokumentem o Zidanovi, slavném fotbalistovi, snímaném zároveň sedmnácti slavnými kameramany. „Chtěli jsme stvořit portrét muže 21. století a ukázalo se, že Zidane takovým mužem je. Může reprezentovat něco důležitého pro mnoho fotbalových fanoušků a zároveň reprezentuje něco, co tenhle rozměr přesahuje,“ nechal se slyšet sám Gordon.
O jeho dílo je obrovský zájem. Přesto se však zdařilo Jaroslavu Andělovi, uměleckému řediteli Centra DOX, kurátorovi výstavy a někdejšímu řediteli Sbírky moderního a současného umění Národní Galerie, dostat do Prahy významné práce. Příznivě zapůsobilo, že „Gordon studoval na Glasgow School of Art v době, kdy ji vedl výtvarník českého původu Pavel Büchler, který významně ovlivnil jeho vývoj. A posledním důležitým momentem se stala Gordonova návštěva Centra DOX, jehož prostory se mu velice líbily,“ prozradil Jaroslav Anděl. Gordonova reprezentativní expozice s názvem Krev, pot a slzy je v DOXu k vidění do 27. září. V rámci doprovodných programů Café DOX se také bude diskutovat o jejích tématech - dobru a zlu, paměti, vztahu filmu a výtvarné tvorby...

Práce čtrnácti významných českých výtvarníků zase vznikaly pod vlivem snů a nevědomí. Výstava jejich děl nazvaná Čtrnáct S je instalována u příležitosti světové konferenci o psychoanalýze a psychoterapii. Kamila Ženatá, která je spolu s Milenou Slavickou kurátorkou projektu, vysvětlila název výstavy: „Je to zvláštní, ale mnoho českých slov, které začínají hláskou „S“, se vztahuje k tématům týkajícím se našeho prožívání...“ Výstavy se účastní Josef Bolf, Václav Buriánek, Jiří Černický, Superego, Ivana Lomová, Michal Nesázal, Petr Nikl, Michal Pěchouček, Viktor Pivovarov, František Skála, Pavel Tichoň, Libuše Vendlová, Kateřina Závodová a Kamila Ženatá. Každý autor dostal jako téma „své“ slovo od S, ať je to sex, strach, sen nebo setkání... V tomto ojedinělém projektu se potkávají dva světy – svět vědecký, zkoumající a popisující, a svět umělecký, vnímající a vyjadřující. Výstava potrvá do 16. srpna.

Od 12. června do 4. ledna může každý sám posoudit projekt Entropa vzniklý u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. K vystavení plastiky, Davida Černého poznamenal ředitel Centra DOX Leoš Válka: „Entropě se dostalo obrovské publicity, aniž by toto dílo v České republice někdo viděl. Centrum DOX nechce předkládat návštěvníkům hotové názory a interpretace, ale poskytuje příležitost pro vytváření názorů vlastních.“ Plastika provokujícím způsobem zpracovává téma stereotypů spojovaných s každou ze zemí EU. A David Černý je přesvědčen, že objekty ve veřejném prostoru mají význam jen tehdy, když provokují k reakcím!

Přidej komentář