Magazín kulturního dění v Praze a okolí

České osobnosti odhalily své vášně, podpoří boj proti AIDS

Tonya Graves foto petr kurecka
Tonya Graves, foto Petr Kurečka
28.10.2011 22:46 | Třináct českých osobností se rozhodlo odhalit své vášně, aby tak podpořily boj proti HIV/AIDS. S předními fotografy nafotily kalendář PASSION 2012. Jeho křest a dražba originálních fotografií se uskuteční 1. listopadu v rámci zahájení čtvrtého ročníku benefičního projektu Art for Life. Tvářemi kalendáře jsou Eliška Balzerová, Bára Basiková, Ivan Trojan, David Kraus, Otto a Jiří Bubeníčkovi, Natálie Kocábová, Kryštof Hádek, Anna Polívková, Tonya Graves, Maxim Velčovský, Bára Nesvadbová a Tomáš Verner.

Osobnosti z kalendáře se do projektu zapojily bez nároku na honorář, placeni nejsou ani členové týmu Art for Life. „Myslím, že je to povinnost čas od času takovou věc udělat. Mně se to zalíbilo svým obsahem, podle toho vždycky vybírám. My, kdo jsme zdraví, bychom měli tohle slyšet - to volání o pomoc lidí, kteří to potřebují. Takže jsem ho vyslyšela,“ vysvětlila podporu Art for Life herečka Eliška Balzerová, která na fotografii Romana Černého představuje anglickou královnu Alžbětu I..

Kalendář bude možné koupit od 1. listopadu na akcích Art for Life (program na www.artforlife.cz) a od 3. listopadu v multikinech Cinestar za zvýhodněnou cenu 300 Kč. Na několika dalších místech v Praze bude v prodeji za 400 Kč. Celý výtěžek z prodeje směřuje na prevenci HIV/AIDS. V příštím roce to budou mimo jiné besedy o HIV na školách.

„Kromě koupě kalendáře lze přispět také vydražením fotografií. Jejich vyvolávací cena je 3000 korun, což je vzhledem ke jménům, s nimiž jsou spojeny, spíše symbolické,“ uvedl místopředseda občanského sdružení Art for Life Josef Čechota. Doplnil, že autory fotografií z kalendáře Roman Černý, Goran Tačevski, Tono Stano, Maya Duljevic Lískovec, Martin Kámen, Benedikt Renč, Ida Saudková, Bára Prášilová, Petr Kurečka, Tomáš Třeštík, Lucie Robinson a Nguyen Phuong Thao. Fotografie do kalendáře vznikaly už od jara. „Produkce při takovém množství lidí není jednoduchá. Už jen sladit termíny bylo často dost problematické, a tak třeba focení s Natálií Kocábovou se podařilo až na pátý pokus. Mezi tím se stihla i vdát,“ přiblížil přípravy kalendáře Čechota.


Sdružení předpokládá, že se letos díky dražbám fotek a dalších uměleckých děl a prodeji kalendářů a vstupenek na akce podaří získat několik set tisíc korun. Uplynulé tři ročníky vynesly dohromady přes půl milionu. Art for Life nabízí v listopadu víc než desítku kulturních akcí, například autorská čtení Báry Basikové, Báry Nesvadbové a Natálie Kocábové, divadelní představení či operní koncert Báry Basikové, sólisty Stání opery Praha Miguelangela Cavalcantiho a jejich hostů. Součásti Art for Life 2011 je také Týden bezplatného testování v Domě světla, kdy budou lékaři připraveni k odběrům každý všední den od 31. října do 4. listopadu, ne jen v pondělí a ve středu, jak je obvyklé. V Česku je nyní podle oficiálních statistik více než 1600 HIV pozitivních lidí. Kvalifikovaný odhad hovoří až o trojnásobku. Nemoc AIDS byla diagnostikována u 335 osob. Už 176 lidí na následky AIDS zemřelo. V posledních několika letech zaznamenávají lékaři strmý nárůst HIV+. Podle neoficiálních údajů se v Česku denně virem nakazí jeden člověk.

Situaci má pomoci zlepšit osvětová kampaň DEJ SI BACHA!, kterou Art for Life zahájilo v září. Příští rok mají být její součástí právě zmiňované besedy na školách a další aktivity.

Více na www.artforlife.cz.

Přidej komentář