Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Cestovní deník – společná výstava Marie Šeborové a Jean-Paula Chablaise v Divadle Viola

Výstava soch v Divadle Viola
Výstava soch v Divadle Viola
06.12.2017 11:30 | redakce ZaKulturou.cz

Foyer Divadla Viola, oblíbené scény na pražské Národní třídě, příští týden zaplní další zajímavá výstava. Sochaři Marie Šeborová a Jean-Paul Chablais zpracovali každý svým osobitým způsobem zážitky z cest na zahraniční sochařská sympozia. Pod názvem Carnet de voyage / Cestovní deník budou ve Viole k vidění fotografie Marie Šeborové a obrazy J. P. Chablaise a to od 12. prosince do 4. ledna 2018, vždy v pondělí až pátek od 9.30 do 19 a v sobotu od 14 do 19 hodin.

Marie Šeborová

Rodačka z Kroměříže vystudovala Akademii výtvarných umění v ateliéru kresby profesorky Jitky Svobodové a v ateliéru figurálního sochařství a medaile profesora Jana Hendrycha. V průběhu studia absolvovala studijní stáž u profesora Jana Koblasy v německém Kielu a studijní cesty po Francii a Itálii. Po studiu na AVU pedagogicky působila dva roky na restaurátorské škole v Litomyšli. Byla spoluzakladatelkou sochařského sdružení Sculptura, které bylo organizátorem sochařských sympozií v opukovém lomu Přední Kopanina v Praze 6. Žije a pracuje v Praze, v ateliéru na venkově a často se také účastní sochařských a medailérských sympozií, uměleckých projektů a výstav v zahraničí (Evropa, Austrálie, Asie). Její díla byla několikrát oceněna, například na Sochařském sympoziu v holandském Woerdenu v roce 2007 nebo na Medailérském sympoziu v Nyíregyháza v Maďarsku v r. 2005. Sochařské realizace Marie Šeborové jsou trvale instalovány v Dobřichovicích u Prahy, v Zámeckém parku ve Vlašimi, v Sochařském parku v Uherském Brodě nebo v Těrlicku, ale i v zahraničí a jsou součástí veřejných a soukromých sbírek.

Tvůrčí směřování Marie Šeborové není konceptuální, naopak stojí poněkud stranou současných tendencí ve vizuálním umění. Vychází z tradičního sochařského školení.  V ohnisku jejího zájmu je ´klasická´ socha. Ve svých pracích se často vrací k tématu figury, těla, tělesnosti a hledá svůj vlastní způsob pro jeho zpracování.  V kresbách, které jí poskytují prostor pro rychlý záznam nápadu, pocitu, myšlenky, klade důraz na plastický objem a místy až reliéfní strukturu povrchu. Obsahově se jedná o snahu po vyjádření esenciální ženskosti, slovně těžko sdělitelných intimních pocitů, tělesnosti.

Jean-Paul Chablais

Jean-Paul Chablais je členem Maison des Artistes Paris a má stálé zastoupení v Galerii L‘Art en Mouvement v Paříži. Pravidelně vystavuje od roku 1974 a od roku 2007 žije a tvoří také v Praze. Jeho dílo tvoří monumentální i komorní abstraktní skulptury a nástěnné práce – asambláže, charakteristické kombinací různých materiálů – kámen, dřevo, kůže, juta, provázky, kov. Svá díla tvoří ve Francii, České republice, Evropě, Austrálii, Severní a Jižní Americe, Mexiku, Kostarice, Asii, kde se zúčastnil velkého počtu výstav a sochařských sympozií. Jeho umělecká díla jsou instalována v mnoha státech světa a jsou součástí veřejných a soukromých sbírek.

 

                                                  Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 55. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Bára Poláková.

www.divadloviola.cz



Tagy: Divadlo Viola, sochy, výstava


Přidej komentář