Magazín kulturního dění v Praze a okolí

David Spriggs vzdává hold červené barvě v Trafačce

David Spriggs
Červená akrylová barva na pásech průhledného polyesterového filmu, kovová konstrukce, silon, osvětlení. Instalace v hale Trafačka. 947 x 442 x 685 cm
09.04.2012 09:43 |

'Red', nejčerstvější dílo kanadského umělce původem z Velké Británie, Davida Spriggse, je dosud poslední instalací, kterou výtvarník vzdává hold barvě. Ve své práci testuje Spriggs jednotlivé symboly a vnímání samostatných barev, stejně tak jejich sociální, politické a historické konotace, které se v nich zároveň potkávají. Monochromní provedení se stalo hlavním motivem umělcovy praxe.

 

Na první pohled ve vás instalace 'Red' vyvolá pocit, že sledujete mohutný mrak červené barvy zavěšený do prostoru. Barva samotná se stala hmotou. Při dalším pohledu spatříte prchavou přirozenost samotné barvy, která se mění úhlem pohledu. Monumentální instalace, vytvořená přímo pro halu Trafačky, zaplňuje prostor s majestátní silou nejen pouze svou velikostí, ale i ponořením haly do její pulzující rudé záře. Vzhledem k použítí vertikály haly je instalace 'Red' určena k nahlížení z více úrovní a úhlů v prostoru. Třídimenzionální působení, které je ve Spriggsově díle charakteristické, je v této instalaci využité k pokusu průniků barvy prostorem.

 

Červená barva je z historického hlediska symbolem krve a budova Trafačky může být v tomto případě chápána jako fyzické tělo, jehož životní úsečka je vzhledem k pravděpodobné demolici u konce. V souvislosti s historií graffiti v Trafačce jsou v instalaci použité barevné spreje na vrstvených  a zavěšovaných pásech průhledného plastického filmu. U rudé barvy také nemůžeme opominout její sociální, politický a stejně tak i revoluční podtext.

 

David Spriggs žije v současnosti v Montrealu. Narodil se roku 1978 v anglickém Manchesteru a roku 1992 imigroval do Kanady. Tam již získal na Concordia University titul magistra umění a bakaláře na  Emily Carr University ve Vancouveru. Zúčastnil se studentských stáží v londýnské Central St. Martins College of Art (1999) a na německé Bauhaus Universität ve Výmaru (2006). Nedávno  vystavoval v Praze v rámci Prague Biennale 5, v Louis Vuitton Gallery v Macau a na Sharjah Biennal 9 v Saudské Arábii. Jeho dílo je zastoupené v trvalých sbírkách Montreal Museum of Fine Arts a National Museum of Quebec.

 

www.davidspriggs.com

 

Předchozí dílo Davida Spriggse adorující zelenou barvu, jakožto symbol klíčovacích pláten televizního průmyslu:

 

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 5. dubna 2012 v 19.00

 

Výstava potrvá do 25. 4. 2012

 

Otevřeno denně kromě pondělí 15.00-19.00

 Přidej komentář