Magazín kulturního dění v Praze a okolí

DOX po úspěšných přednáškách ikony světové psychologie Philipa Zimbarda uvádí i tematickou výstavu

Phillip Zimbardo
Phillip Zimbardo
19.10.2011 12:32 | Výstava LUCIFERŮV EFEKT: Střetnutí se zlem
(14. 10. 2011 – 2. 1. 2012)

Největší podzimní výstava centra DOX, inspirovaná stejnojmennou knihou předního amerického psychologa Philipa Zimbarda, ukazuje, s jak překvapivou snadností jsme schopni páchat zlo. Instalace, videa, graffiti, fotografie a další díla umělců jako Jenny Holzer, Hans Haacke, Artur Żmijewski, Magdalena Jetelová nebo skupina Pode Bal se zabývají otázkami moci, autority, korupce i aktuálními politickými kauzami.

Jak snadné je přimět člověka k morálnímu selhání a páchání zla, potvrzují legendární experimenty sociální psychologie, které se uskutečnily v 60. a 70. letech 20. století na amerických univerzitách a jejichž umělecké rekonstrukce v dílech Roda Dickinsona a Artura Żmijewského tvoří úvodní část výstavy.

Práce umělců jako jsou Hans Haacke, Jenny Holzer, Harun Farocki, Antoni Muntadas nebo skupina Bureau d’études demonstrují obecné principy korumpujícího působení moci. Umělci jako Krzysztof Wodiczko naopak ve své tvorbě propůjčují hlas bezmocným a utlačovaným. Vybrané práce českých umělců, například rozsáhlá instalace Magdaleny Jetelové, reflektují aktuální problémy české společnosti, jako prorůstání organizovaného zločinu do politiky a pokusy o privatizaci státní správy.

Výstavu doplňuje expozice nazvaná Umění nenechat si takto vládnout o kontroverzním projektu Stuttgart 21 a o reakcích, které vzbudil u veřejnosti. Projekt, který byl původně představen ve Stuttgartu na přelomu loňského a letošního roku, připravil Württembergischer Kunstverein se skupinou německých umělců, architektů a teoretiků. Výstava dále představí projekt Philipa Zimbarda nazvaný Hrdinská imaginace, jehož cílem je inspirovat a připravit “obyčejné” lidi pro roli tzv. “hrdinů v záloze” a jehož součástí jsou příklady překvapivých hrdinských činů v mezních situacích. Jedním z příkladů ztělesňujících koncept hrdinské imaginace je pro Zimbarda Václav Havel.

Součástí výstavy je otevřená výzva umělcům a veřejnosti, v jejichž vybraných návrzích a podnětech se bude projekt dále rozvíjet. Více o výzvě a projektu Luciferův efekt: Střetnutí se zlem na www.dox.cz ahttp://lucifereffect.dox.cz. Výstava potrvá do 2. 1. 2012.



Doprovodný program:
Během výstavy budou v samotné expozici pravidelně probíhat rozhovory s osobnostmi z různých oborů. Politici, umělci, aktivisté, psychologové, sociologové, ekonomové a další odborníci se budou vyjadřovat k tématům, která jsou ve výstavě představena.

Kurátor výstavy: Jaroslav Anděl
Vystavující umělci: Bureau d'études, Rod Dickinson, Harun Farocki, Gold Extra, Hans Haacke, Jenny Holzer, Antoni Muntadas, Ole-Magnus Saxegård, Jens M. Stober, János Sugár, Krzysztof Wodiczko, Artur Żmijewski, Magdalena Jetelová, Artists Anonymous Richard Cortés, Zdena Kolečková, Milan Kozelka, István Léko, Jan Mlčoch, Pode Bal, Hans D. Christ, Yvonne P. Doderer, Iris Dressler, Stephan Köperl, Sylvia Winkler


Centrum současného umění DOX
Výstavní prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7
www.dox.cz

Tagy: Luciferův efekt, Philip Zimbardo


Přidej komentář