Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Glastonbury v Praze!

 výstava festivalu Glastonbury
výstava festivalu Glastonbury
19.05.2015 10:04 | redakce ZaKulturou.cz

Přestože 13. ročník Pražského Quadriennale začíná 18. června, již na konci května se mohou návštěvníci těšit na první programovou ochutnávku – výstavu věnovanou hudebnímu festivalu Glastonbury. Victoria and Albert Museum ve spolupráci s PQ 2015 připravili první imerzivní videoinstalaci o legendárním festivalu Glastonbury, na které bude představen i dosud nepromítaný dokument z roku 2014. Výstava Glastonbury: Země a legenda bude probíhat od 28. května do 28. června 2015 v Galerii Jaroslava Fragnera a bude zahájena slavnostní vernisáží 27. 5. od 19.00 hodin.

Victoria and Albert Museum připravilo v rámci Pražského Quadriennale 2015 svou vůbec první imerzivní videoinstalaci o festivalu Glastonbury. Jedná se o světovou premiéru, ve které se poprvé v atraktivní multimediální instalaci představí video archiv tohoto legendárního festivalu. Instalace, představující i dosud nepromítaný film natočený v Glastonbury v roce 2014, zkoumá étos největšího uměleckého festivalu na světě odehrávajícího se v zelených polích. „Během každého ročníku festivalu v Glastobury zde špičky britské scénografie budují z recyklovaných materiálů a za přispění stovek dobrovolníků v podstatě nové město, které citlivě reaguje jak na prostor, v němž se odehrává, tak na umělecký obsah i sociální význam, který festival pro své účastníky má. Témata PQ’15 SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika či Kmeny jsou tak ztělesněna v samé podstatě existence tohoto festivalu,“ říká Daniela Pařízková, výkonná ředitelka PQ.

Multižánrový festival Glastonbury má kořeny v hippies kultuře 70. let 20. století. V roce 1970 jej poprvé uspořádal na své farmě Michael Eavis, kterého inspiroval bluesový festival v Bathu. Festival tehdy trval dva dny, přišlo 1 500 lidí, kteří zaplatili za vstupné pouze jednu libru, měli mléko zadarmo a poslouchali Marka Bolana či Ala Stewarta. O rok později již bylo na Worthy Farm 12 000 lidí, kteří zažili například koncerty Davida Bowieho a Traffic. Od doby svých skromných začátků se festival výrazně rozrostl a v loňském roce přilákal neuvěřitelných 175 000 návštěvníků. Jeden z nejvýznamnější multižánrových festivalů, spjatý s idylickým somersetským venkovem, dává prostor nejen hudebním vystoupením, ale také divadlu a tanci. Je utvářen nezaměnitelnou topografií prostoupenou staletími mýtů a legend a sám se podílí na jeho dalším utváření. Výstavní instalace Glastonbury: Země a legenda si klade za cíl zachytit tuto komplexitu prostřednictvím pohledu na ideály a scénografii sdíleného prostoru. Během PQ’15 proběhne v Británii další ročník festivalu, kdy dojde alespoň k on-line propojení těchto dvou událostí a také k symbolickému zapálení ohně na dvoře u Galerie Jaroslava Fragnera, podobně jako ohně, který v Glastonbury hoří po celou dobu trvání festivalu.

Glastonbury: Země a legenda

Galerie Jaroslava Fragnera, 28. 5. – 28. 6.2015

Vernisáž 27. 5. v 19 hodin
Realizační tým výstavy:
Kate Bailey, kutárorka a producentka 
Emily Harris, režisérka záznamu a producentka 
Helen Gush, koordinátorka projektu 
Luke Halls, architekt a designér
Gareth Fry, zvuk 
Tým filmového štábu na festivalu Glastonbury 2014: Candida Richardson, Nick Gordon Smith, Gabrielle Levine, Jonathan Bentovim, Leanne Dimant, Gareth Fry, Rod Anderson, Sara Hill
Barbora Adolfová, produkce pražské instalace

V rámci Pražského Quadriennale 2015 se můžete těšit na mnoho dalších nejen divadelních zážitků. Celý program se v letošním roce poprvé odehraje v historickém centru Prahy, jak uvnitř významných staveb a památek města, tak ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se můžete těšit na divadelní představení, pouliční performance, instalace ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky a diskuze s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla a scénografie či dokonce filmu jako jsou Robert Lepage, Robert Wilson nebo Julie Taymor.

Základní vstupné na PQ 2015 je 300 Kč. Návštěvníci však mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s českými divadly, kulturními institucemi, Dopravním podnikem hlavního města Prahy a dalšími.

Veškeré informace najdete na www.pq.czTagy: festival, Glastonbury, výstava


Přidej komentář