Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie hlavního města Prahy zve na výstavu: Evžen Šimera – Duch látky

Evžen Šimera - Duch látky
Evžen Šimera - Duch látky
15.05.2013 19:15 | redakce ZaKulturou.cz

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) uvádí výstavu „stékaných obrazů“ Evžena Šimery s názvem Duch látky. Šimera pracuje pomocí vlastní metody new dripping, jež obnáší nanášení barvy na plochu a její samovolné stékání. Exponáty vzniklé tímto postupem si můžete prohlédnout ve druhém patře Staroměstské radnice ve dnech 22. května až 7. července. Duch látky bude zároveň posledním projektem současného umění, který se v prostorách Staroměstské radnice před plánovanou rekonstrukcí uskuteční.

Evžen Šimera si již během studia na pražské Akademii výtvarných umění vymyslel vlastní malířskou technologii New Dripping, tedy Stékané obrazy. Technika, kterou Šimera rozvíjí od roku 2006, spočívá v tom, že pracuje pouze s kapkami barvy a gravitací. Kapky barvy se nanesou na horní okraj plátna, nechají se samovolně stékat a samy vytváří obraz, díky gravitaci, která je táhne směrem dolů. Subjektivní zásah autora je minimální, obraz je tvořen pomocí fyzikálních zákonů. Tímto experimentem se Šimera představil mimo jiné ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (2008) a v expozici Po sametu v Domě U Zlatého prstenu. Může se také pyšnit Cenou kritiků pro mladou malbu, jež získal v roce 2009. Inspiraci pro své obrazy nachází v tvorbě jednoho z předních představitelů abstraktního expresionismu, Jacksona Pollocka. Šimera ale zkouší uplatnit techniku new dripping také na objektovou tvorbu. Výsledkem jeho práce jsou pak třeba rámy a kruhy pomalované kapkami stékající barvy.

Na samostatné výstavě Duch látky ukazuje nová díla, která jsou výsledkem jeho dalšího výzkumu možností konceptuálního přístupu k médiu malby a hledání jeho hranic. Hlavní úlohu zastává opět akrylová barva, již tentokrát modifikuje pomocí tekutého dusíku. Práci malíře tak rozšiřuje k hranicím alchymie. „Fascinuje mě alchymie, obor, který stejně tak jako umění proměňoval látky méněcenné v materiály vzácné,“ říká Evžen Šimera. Výstava je zároveň praktickou částí jeho doktorandské práce na VŠUP v Praze u Federika Díaze.Staroměstská radnice, 2. patro, Staroměstské náměstí 1, Praha 1
út-ne 10.00-18.00
Kurátorka: Monika Doležalová
Vstupné: 40,- Kč / 20,- Kč

Pro více informací navštivte prosím http://ghmp.cz
O Galerii hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy, po Národní galerii druhá nejvýznamnější v České republice, byla založena 1. května 1963. Bylo jí uloženo shromažďovat, odborně ochraňovat, vědecky zpracovávat a spravovat české umění 19., 20. a 21. století. Více informací o galerii naleznete na http://ghmp.cz.


Evžen Šimera - Duch látky
Evžen Šimera - Duch látky


Tagy: Galerie hlavního města Prahy, Výstava, Výstava obrazů


Přidej komentář