Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie K4: Mezi prahem a prahem

Mezi prahem a prahem
Mezi prahem a prahem
04.12.2013 00:52 | redakce ZaKulturou.cz

Od 3.12. do 31.12. 2013 bude v Galerii K4 k vidění výstava s neobvyklým názvem "Mezi prahem a prahem."

Prostor domova je určujícím místem zřejmě pro každého člověka. Každý z nás však jednou dospěje do bodu, kdy bude na čase vymanit se z jeho vlivu a opustit jej. A právě proto si vytváříme jakýsi intimní meziprostor, ve kterém určité momenty domova zachycujeme. Je to způsob vnímání (definování) prostoru, ve kterém jsme vyrostli. Prostor domova může sdílet několik jedinců společně, meziprostor je však místem, které je jenom "moje".

Inspiračním zdrojem konceptu výstavy se stala sbírka Interiéry básnířky Marie Šťastné. „Mezi prahy je meziprostor, neutrální místa, kde se dějí nejdůležitější věci, není to doba ani prostor pro odpočinek, je to jen odrazový můstek, tady je možné měnit základy Domů. Také je ale možné se mezi nimi nikdy neocitnout a je možné je nikdy neopustit“, píše autorka.

Tématem výstavy je tedy právě meziprostor, místo mezi něčím a něčím, mezi realitou a snem, mezi rodinnými stereotypy a jejich překonáváním. Zastoupení umělci volí rozdílná umělecká vyjádření, obsahově se však jejich díla prolínají.

V tvorbě Ireny Czepcové, absolventky sklářského ateliéru Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, hraje důležitou roli malířský váleček, který se již po několik let stává jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem. Vystavená dvojice světelných objektů Stínítka (2013) váleček tematizuje v podobě jeho do skla vyřezávaného dekoru. S dílem Ireny Czepcové koresponduje sérii fotografií Samorost (2012) studenta ateliéru Aplikované a reklamní fotografie Fakulty umění a designu ústecké univerzity Marka Štima, zachycující reálné interiéry umělcova někdejšího studentského bytu, jejichž ústředním momentem je tichá přítomnost rozměrných samorostů nalezených v lese. Dílům obou autorů je společná reflexe paměti rodiny a jejích obyčejů prostřednictvím tematizace reliktů minulosti, které bývaly rutinní součástí výzdoby interiérů mnoha domácností, avšak ze kterých se s léty staly téměř zapomenuté či, paradoxně, pozornost budící rarity.

Samostatný oddíl výstavy představuje série malířských pláten Sourozenci umělkyně Karly Šťastné, absolventky ateliéru Sklo Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Malířské práce Karly Šťastné z posledního období, stejně jako rukopis připravované básnické sbírky její sestry Marie Šťastné, ze kterého autorka bude číst v rámci doprovodného programu vernisáže, navazují na sbírku Interiéry, která se stala inspiračním zdrojem celého konceptu výstavy. Tématem velmi osobního malířského cyklu Sourozenci je vymezování osobního prostoru prostřednictvím hledání stálého místa ve vlastních myšlenkách a vzpomínkách. Náměty tohoto cyklu tvoří úryvky z vědomých a především nevědomých (snových) představ: „Ve snu jsem se tajně šla podívat do domu, o kterém mi řekli, že v něm bydlí všechno, čeho se bojím. V domě byl stůl a na stole rostlina. Listy rostliny mi řekly svá jména a já jsme věděla, že to jsou všichni moji sourozenci“ , vypráví autorka příběh vzniku dvou ústředních pláten celé série. Sourozenci jsou v jejím pojetí chápani nejen jakožto konkrétní příbuzní, ale obecněji jako všechny bytosti, které silně ovlivnily její život a domov.

„Zvláštní, jaké emoce v sobě ukrývá vzpomínka na obyčejný vzor tapety nebo válečku na chodbě či kuchyni našeho dětství. Zvláštní, do čeho se zakuklily negativní prožitky z těch raných let. Zvláštní, kolik strachů zůstalo (jsme zdánlivě nechali) v šuplících a pod kobercem dětských pokojíčků“ (Marie Šťastná).

KURÁTORKY: Klára Bartášková, Lucie Machová

Irena Czepcová (*1986)

Absolventka ateliéru Sklo Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Během studia absolvovala zahraniční studijní stáže v Polsku na Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, v Maďarsku na University of Pécs / Faculty of Music and Visual Arts a na University of Sunderland. V roce 2012 získala druhé místo na 5. ročníku mezinárodní soutěže Junior Glass Match Sanssouci. Výběr z výstav: Skryto ve skle, Galerie Půda, Český Těšín, 2013, Cena Stanislava Libeňského, Letohrádek královny Anny, Pražský hrad 2013, DE-CORE, Galerie Armaturka, Ústí nad Labem 2012, SiO²nH²O Illuminations & Transitions, International Biennial of Glass, Strasbourg (France) 2011.

Karla Šťastná (*1984)

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou ve Valašském Meziříčí, Fakultu umění a designu v Ústí nad Labem a následně průmyslový design na UTB ve Zlíně. Věnuje se malbě, kresbě, grafice a designu. Žije v Praze.

Marek Štim (*1986)

Student magisterského studia Aplikované a reklamní fotografie Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem designového studia Mančaft.

Kurátorky:
Klára Bartášková (*1987)

Studentka doktorského studia Dějin výtvarného umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a absolventka magisterského studia Kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Absolvovala pracovní stáž v Museu Calouste Gulbenkian v Lisabonu a studijní stáž na fakultě Arts Plastiques, Université Paris 8 v Paříži. V letech 2011-2012 byla spolukurátorkou Galerie Armaturka v Ústí nad Labem.

Lucie Machová (*1985)

Vystudovala Kurátorská studia na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Učitelství výtvarné výchovy na Západočeské univerzitě v Plzni. V letech 2011-2012 byla spolukurátorkou Galerie Armaturka v Ústí nad Labem. V současné době se nejvíce věnuje organizaci a vedení tvůrčích dílen pro děti, zajímá ji, jak dětem přiblížit svět prostřednictvím kultury a umění.



Galerie K4
Celetná 20, Praha 1
Otevřeno po-pá 10-24, so-ne 16-24h
www.galeriek4.cz


Tagy: Galerie, Výstava


Přidej komentář