Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie MIRO: Dokoupil - Nové religiózní obrazy

Dokoupil - Nové religiózní obrazy
Dokoupil - Nové religiózní obrazy
31.08.2012 15:05 | redakce ZaKulturou.cz

Od 24. srpna do 28.října bude v Galerii Miro (Kostel sv. Rocha) k vidění výstava obrazů s religiózní tematikou světově nejúspěšnějšího českého malíře Jiřího Georga Dokoupila.

Kostel sv. Rocha se po Jízdárně Pražského hradu stane dalším místem v České republice, kde se návštěvníci budou moci seznámit s tvorbou tohoto významného umělce. Autor je známý především svými originálními malířskými technikami, jako například malbou sazemi nebo mýdlovými bublinami.


Instalace je výjimečná svojí výhradně náboženskou tematikou a kreativním přístupem v pohledu na Krista. Divák zde tedy neuvidí typické Dokoupilovy motivy, jako jsou ženské akty nebo skvrnití leopardi. Současné nejnovější obrazy dokládají autorovo duševní vyzrání a zkušenosti nabyté častým pobytem v jižním katolickém světě. „A když jsi připraven, tak to najdeš. Jenom musíš vědět, co chceš. Já jsem cítil, že chci pro sebe malířství nově definovat,“ zmiňuje autor.


Náboženské prostředí staré Prahy i samotného kostela sv. Rocha je působivým místem pro Dokoupilovy obrazy. Neobvyklé autorovy motivy jako Panna Marie nebo trpící Kristus jsou ideální tematikou pro tento duchovní prostor. Zajímavé je, že žádný Dokoupilův obraz není namalován štětcem. Stejně jako jeho nedávná tvorba velkoplošných obrazů vytvořených kouřem od svíčky.


Jiří Georg Dokoupil

Jiří Georg Dokoupil se narodil v Krnově roku 1954. V době sovětské okupace emigroval s celou rodinou do Kolína nad Rýnem, kde vystudoval Akademii výtvarných umění. V roce 1979 zakládá společně s dalšími umělci skupinu „Mülheimer Freiheit“, která se věnovala hledání nového uměleckého výrazu formou neoexpresivního vyobrazení tradičních námětů.

Tehdy si Dokoupil osvojil svůj originální přístup k výtvarnému umění – experimentování s novými technikami. Dokoupilův otec byl vynálezce, takže jsou umělci blízké nejrůznější neotřelé postupy, které se nebojí využít ve své tvorbě. Jeho vášeň spočívá především v inovacích malířských technik a vymezení nového uměleckého stylu. Dokoupilovo dílo již bylo představeno na mnoha výstavách po celém světě a nyní se vrací zpět do rodných Čech.

O Galerii MIRO

Galerie MIRO byla založena v roce 1987 v Berlíně. V kostele sv. Rocha areálu Strahovského kláštera sídlí od roku 1994, kdy byla z Berlína přemístěna do Prahy. Za své jedinečné umístění vděčí především nejslavnějšímu českému zpěvákovi Karlu Gottovi, který vypomohl zakladateli galerie Miru Smolákovi bezúročnou milionovou půjčkou k získání prostorů kostela sv. Rocha. Od té doby se zde vystřídalo již několik desítek výstav mistrů světového, ale i českého malířství. Mezi ty nejznámější patří Picasso, Miró, Dalí, Chagall, Rodin, Warhol a další. V roce 2001 byla galerie na základě veřejného výzkumu The Gallup Organization vyhlášena „nejoblíbenější komerční galerií v Praze“.

Galerie MIRO pořádá také udělování Evropské ceny Trebbia za podporu kultury a tvůrčí činnosti. Laureáty ceny z navržených kandidátů vybírá z pověření Nadačního fondu Trebbia Mezinárodní nominační komitét, jehož členy jsou významné osobnosti z několika evropských zemí.

Do povědomí pražské veřejnosti se Galerie MIRO zapsala také pořádáním běžeckého závodu Miroton – Během za uměním. Spolupořadatelem Mirotonu je Prague International Marathon.


Dokoupil - Arugádský bílý Kristus bez hlavy
Dokoupil - Duch sv. Rocha
Dokoupil - Podle Velázqueze
Dokoupil - Poloviční Madona s dítětem
Dokoupil - Zahradník
Dokoupil - Zelená Madona


Tagy: Galerie MIRO, Kostel sv. Rocha, prodejní výstava, Výstava, výstava obrazů


Přidej komentář