Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie Nová síň hostí retrospektivu díla malíře Petra Zlamala

Petr-zlamal
Petr Zlámal
22.03.2010 16:39 | Vernisáž výstavy obrazů Petra Zlamala uvedená titulem Archeologie paměti / Obrazy z let 2006 – 2010

se uskuteční v úterý 13. dubna v 18 hodin v Galerii Nová síň (Voršilská 3, Praha 1). Výstava, jejíž kurátorkou je Věra Jirousová, potrvá do 2. května.

Petr Zlamal náleží k významné generaci umělců, narozené kolem roku 1950. Absolvent AVU v Praze se od svých spolužáků Václava Bláhy, Michaela Rittsteina či Ivana Ouhela odlišuje nejen zvolenými tématy, ale i po ryze malířské stránce. O své expresivní malbě s prvky reality říká: „Obraz je pro mě vyslancem srdce a projevem životních sil“. Místo pro život a tvorbu, kterou systematicky rozvíjí přes čtyřicet let, nalezl Petr Zlamal v moravském Šternberku.

„Výstava představí nejnovější soubor Zlamalova malířského díla, v němž se projevuje spolehlivý instinkt pro inovace abstraktní formy a myšlenka work in progress. Všechno prožité se v něm stává „tělem obrazu“ a vytváří otevřený kontext spolubytí“, dodává k výstavě kurátorka Věra Jirousová.
Proč Archeologie paměti? Odpověď je možné naleznout v samotném tvůrčím procesu malíře, „Zlamalovy umělecké postupy jsou jedinečné, své obrazy zasypává pigmenty, aby je jako archeolog později odkryl.“
Petr Zlamal samostatně vystavuje od počátku sedmdesátých let (ČR, Itálie, Německo). Kolektivních výstav se zúčastňuje od roku 1977 (ČR, Polsko, Itálie, Německo, Venezuela, USA). Jeho práce je vedle řady domácích i zahraničních soukromých sbírek zastoupena ve sbírkách Muzea umění Olomouc a Ministerstva kultury České republiky. Inicioval a organizoval mezinárodní malířská sympozia ve Šternberku.Kompletní info k výstavě - včetně obrazové dokumentace: http://studio-zlamal.cz/cs/portfolio/petr-zlamal-vystava-archeologie-pameti-nova-sin-praha--110.html

Přidej komentář