Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie Portheimka: Chytání snů - Jiří Šalamoun

Galerie Portheimka
Galerie Portheimka
18.11.2010 20:05 | Michal Novák

Chytání snů – kresby JIŘÍho ŠALAMOUNa

Galerie Portheimka 9. 11. – 2. 12.
Výstava V rámci připravené listopadové výstavy budou návštěvníci moci zhlédnout kromě obvyklých knih, ilustrovaných či typograficky zpracovaných, a kulturních či výstavních plakátů, také méně často zmiňované jiné nositele – gramofonové obaly, novinové, časopisové nebo ročenkové kresby a ilustrace, kresby pro brožurky a drobnější tiskoviny.
I s odkazem k německému expresionismu nebo k lidovému baroku kramářských písní představuje Šalamounova ilustrace originální a v českém moderním umění, zatíženém ve 20. století v knižní oblasti obrazovým estetismem, neobyčejný jev. Potřebou příběh rozvíjet a rozkládat do emotivních zastavení jednotlivých stran a bohatých marginálií není vzdálen Kamilu Lhotákovi. Jako jeden z mála nám pomáhá pochopit, že text a obraz nemusejí být jen formálními a estetickými řešeními, ale i riskantně kladenými otázkami a ještě riskantnějšími odpověďmi.

JIŘÍ ŠALAMOUN - Výtvarník, grafik a ilustrátor Jiří Šalamoun se narodil roku 1935 v Praze. Zde také absolvoval Akademii výtvarných umění, obor volné grafiky, následně pokračoval ve studiu na Vysoké škole grafiky a knižního umění v Lipsku (obor knižní ilustrace a typografie). Přestože můžeme oblast knižní ilustrace a volné grafiky považovat za Šalamounovu doménu, průniky do světa kinematografie se dějí již od počátku výtvarníkovy kariéry, a to nejprve v oblasti teoretické. Již roku 1965 začíná jeho dlouholeté působení v redakci časopisu Film a doba, na jehož stránkách tak i díky jeho přispění mohly publikovat osobnosti po dlouhou dobu z veřejného života vyřazené.
K animované tvorbě samotné se Jiří Šalamoun dostává později, v 70. letech. Než se však začal věnovat práci na svém prvním filmu, etabloval se jako originální, nenapodobitelný grafik, jehož svérázný styl a přístup k literární látce podněcoval a podněcuje vývoj především české knižní ilustrace.Tagy: Galerie, kresby, Výstava


Přidej komentář