Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie Vernon uvádí - KATJA LOHER: Why Did the Bees Leave

katja loher
21.04.2011 10:09 | KATJA LOHER (ch) / Why Did the Bees Leave?


Vernisáž 22. 4. 2011 – 16:00 / 23. 4. 2011 – 5.6. 2011


Vernon Projekt/ Heřmanova 12, Praha 7 / www.galerievernon.com


Přijďte se podívat na vernisáž výstavy Why did the bees leave? švýcarské hvězdy Katji Loher ve Vernon Projekt. Odpolední vernisáž: káva, velikonoční vajíčka a umění.


Galerie Vernon zahájilo v půlce dubna v Miláně výstavu významné švýcarské umělkyně působící v New Yorku - Katji Loher. Cestou z Milána se Loher zastaví v Praze, aby v prostoru Vernon Projekt rozehrála své živé projekce plné futuristických momentů.


Katja Loher (Švýcarsko)

Švýcarská umělkyně Katja Loher může být považována za vycházející - ale již známou a objevenou - hvězdu na mezinárodním poli videoartu. V jejích dílech jdou ruku v ruce výtvarné techniky a příroda. Charakteristické vize zahrnují performance art a 3D formy objektů a skulptur. Jen zřídka můžete vidět její videa promítaná na plochý screen. Umělecká videa Katji Loher žijí ve svých vlastních světech - skrytá v designových objektech tvaru koule či rozprostřená po povrchu křehkých nafukovacích balónů. Magický symbol kruhu se přitom v tvorbě Katji Loher vrací znovu a znovu. Její hravé instalace a objekty, její různorodé světy jsou tak živé, že mají sílu přitáhnout diváka až do vlastního nitra.

Katja Loher (1979) vystudovala na Akademii umění v Basileji v roce 2004 (Diploma Dept. of Art and Media Art). Poté se přestěhovala do New Yorku, kde žije a pracuje dodnes. Zúčastnila se uměleckých rezidencí v Berlíně a v Pekingu. Oficiálně vystavuje od roku 2005 a seznam jejích samostatných a společných výstav je překvapivě dlouhý a rozmanitý. Loher vystavovala v Evropě (např. Německo, Švýcarsko, Itálie, Irsko, Česká republika, Asie (Čína) a USA.
Pravidelně se účastní veletrhů umění jako je například Diva Digital & Video Art Fair-New York, Istanbul Contemporary Art Fair a VOLTA BASEL. S její prací jste se mohli setkat také na řadě festivalů současného umění jako je La Biennale di Venezia - 12. mezinárodní výstava architektury v roce 2010 nebo na festivalu TINA B. současného umění v Praze v letech 2009 a 2010. Umělkyně byla vyznamenána řadou cen. Posledním oceněním, které získala, je Art Credit Award udělená v Basileji v roce 2010.

Umělecká díla Katji Loher je možné nalézt například v eN Arts Collection v Tokyu, Japonsko, v GC. AC - Galleria Comunale d'Arte Contemporanea Monfalcone v Itálii, v Sara Lahat Private Collection v Herzliya v Izraeli, v Horsecross Collection / Permanent Collection of Digital Art in Perth ve Velké Británii a ve sbírkách soukromých sběratelů v Itálii, Belgii, Švýcarsku, Rusku, Izraeli a USA.


www.katjaloher.comWhy did the bees leave?


Tmavě modrá fólie překrývá okna prostoru. Vyseknuté portály (kulaté kruhy) otvírají průzor do tajemných mikrokosmů…

Elena Rossi Giulia, nezávislá kurátorka z Říma o Katje Loher napsala:

„Šikovná filmová střihačka a umělkyně, která se pouští do hloubkových experimentů s materiály, tvary a barvami, spolupracuje s odborníky z různých oblastí s cílem vytvořit "planety" nebo imaginární světy, které psychicky a citově působí na publikum ... Otázky a jednoduché dialogy se občas střídají s vyobrazením "mikro-společností", jako když se v jedné scéně objeví muži pracující jako včely, jejichž existence je reflektována jako mechanické úkoly, které zajistí jejich přežití."Přidej komentář