Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie Vernon: AMEDEO MODIGLIANI

Galerie Vernon
Vernon: AMEDEO MODIGLIANI
07.12.2010 00:37 | Galerie Vernon ve spolupráci s Obecním domem a.s. připravuje unikátní výstavu díla světoznámého italského malíře a sochaře počátku dvacátého století Amedea Modiglianiho (1884-1920), která bude otevřena od 9. 12. 2010 do 28. 2. 2011 v elegantní budově Obecního domu v Praze. Jako název výstavy vybrali organizátoři samotné magicky znějící jméno umělce. Výstava se pokusí seznámit veřejnost nejen s Modiglianiho prací, ale i s jeho osobností a životem.

Díla Amedea Modiglianiho doplní obrazy Modiglianiho přátel a souputníků, jako je např. Pablo Picasso, Max Jacob či Gino Romiti.

Poslední kurátorskou linii výstavy bude tvořit paralela tvorby Amedea Modiglianiho a českého umělce Františka Kupky (1871-1957), jehož obrazy se stanou součástí výstavy Amedeo Modigliani.


Kurátorkou výstavy je paní Serena Baccaglini, která je již podepsána pod mnoha významnými projekty. Byla to ona, kdo zorganizoval osm rozsáhlých výstav Pabla Picassa ze sbírky Bosè/Dominguin a výstavu o Salvadoru Dalì. Výstava AMEDEO MODIGLIANI bude obsahovat díla zapůjčená z veřejných i soukromých sbírek z různých zemí, například z Izraelského muzea z Jeruzaléma, Estorick Collection v Londýně, ze sbírky současného moderního umění Studio Guastalla v Miláně a dále ze soukromých sbírek z Německa či Ameriky.

Díky spolupráci s archivem „Modigliani Institut Archives Légales“ v Římě budou také vystaveny originální dokumenty vykreslující život Amedea Modiglianiho na začátku 20.století, v úžasných letech zrození současného umění.


Výstava představí Modiglianiho zejména jako italského umělce. Samozřejmě však nezapomíná, že byl také významnou postavou „Pařížské školy“ na počátku dvacátého století. Výstava ukáže Modiglianiho malby, ale i množství studií i kreseb, čímž významně přispívá k našemu porozumění Modiglianiho dílu jako celku. Tak jako pro všechny velké talenty, zejména v oblasti malby, je možné právě v těchto studiích zachytit krásu rukopisu a první známky zrození nápadu.


V rámci výstavy pak budeme prezentovat i umělecká díla slavného českého umělce Františka Kupky. Postavit vedle sebe v jedné výstavě díla těchto dvou umělců, kteří spolu vystavovali v rámci Podzimního Salonu v Paříži v roce 1912, byl právě důležitý kurátorský nápad Sereny Baccaglini. Modigliani a Kupka jsou dva velcí novátoři umění s podobnými životními cestami a jejich spojení je nové, magické a vzrušující. Na výstavě v roce 1912 prezentoval Modigliani své sochy a Kupka své práce – Amorpha, Teplá chromatika a Dvoubarevná Fuga, které mohou být považovány za první opravdové abstraktní práce v historii. Modigliani a Kupka se tak znovu setkávají po více než 100 letech.


Výstavu doplní i obrazy Modiglianiho přátel, se kterými umělec sdílel inspirativní období umělecké avantgardy v Paříži před první světovou válkou. Nahlédneme tak do pozadí období zrodu současného umění.


Tematicky se výstava soustředí na umělecký vztah mezi Modiglianim a jeho ženou Jeanne a otázky obestírající záhadnou postavu, jíž Modigliani byl.
Jeanne Hébuterne, umělcova životní láska, stála modelem těm nejlepším z jeho prací. Milovníci Modiglianiho si jistě vybaví akty a portréty s typicky prodlouženými tvářemi, mandlovýma očima, dlouhými ostrými nosy a melancholickými výrazy. Bohužel, pár dní před plánovanou svatbou Modiglianiho a Jeanne, umělec zemřel na tuberkulózu, a to ve věku pouhých 36 let. Jeanne Hébuterne jej zanedlouho následovala. Nesnesla utrpení ze ztráty své lásky a skočila z okna domu svých rodičů…


Je až neuvěřitelné, že se v České republice ještě žádná výstava tohoto významného umělce nikdy nekonala. Podobné výstavy proběhly nedávno například v Miláně, Madridu a Bonnu. Národní galerie měla v nedávných letech zapůjčena některá z umělcových děl. Jednalo se však pouze o pár jednotlivých exemplářů. V Praze se tak bude historicky první významnější výstava Modiglianiho prací konat až nyní.

Organizátorka výstavy, ředitelka Galerie Vernon, Monika Burian Jourdan k významu výstavy poznamenává:
„Důležitost výstavy a její dopad z historického pohledu si uvědomuji až nyní, v průběhu její realizace. Modigliani pro mě znamená eleganci, tajemství, úspěch i lidskou tragédii. V díle Amedea Modiglianiho je skryt italský šarm, který v určitém smyslu cítíme také z pražské architektury..."


Entuziasmus paní kurátorky a nadšení pro život i dílo Amedea Modiglianiho je obrovský a tato energie a profesionální zkušenosti a schopnosti jistě slibují milovníkům umění velký výstavní zážitek.


Paní Baccaglini k výstavě dodává:
„Obrovská vášeň pro Modiglianiho a pro Prahu byla pro mě velkou výzvou k získání uměleckých děl, která nám dovolí setkat se s tímto velkým umělcem, jakožto géniem i jako člověkem.“


K výstavě bude připraven doprovodný program, který přiblíží návštěvníkům vystavená umělecká díla v širších tematických souvislostech. Při této příležitosti vyjde obsažný vícejazyčný katalog.


Projekt byl zrealizován:
pod záštitou ministra kultury České republiky pana Jiřího Bessera
pod záštitou hlavního města Prahy a pana radního pro kulturu Ondřeje Pechy
pod záštitou italského ambasadora v Praze pana Fabia Pigliapoco
pod záštitou J.E. Jaakova Levyho, velvyslance Státu Izrael v ČR
pod záštitou bývalého premiéra České republiky pana Jana FischeraVstupenky na výstavu je již nyní možno zakoupit v předprodeji v sítích TICKETPRO a na www.ticketpro.cz


Více info o výstavě: www.galerievernon.com
www.amedeomodiglianiprague.com
www.obecnidum.cz

Přidej komentář