Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hledání kořenů na Chodovské tvrzi

David Morisseau
Hledání kořenů na Chodovské tvrzi
02.07.2009 20:21 | Výstava Kořeny na Chodovské tvrzi ukáže od 1. července do 2. srpna 2009 práce čtyř výtvarníků z kanadského Toronta, kteří v něm jsou i nejsou doma. Potomek původních indiánů, Turkyně a dva Češi hledají své kulturní kořeny každý po svém. 30. června se k nim na vernisáži připojí také skupina Gipsy.cz.


Na výstavě v Chodovské tvrzi se představí práce Standy Sedláka, který v Kanadě žije od roku 1999 nebo Davida Morisseaua, nejtalentovanějšího potomka slavného kanadského malíře Norvala Morisseaua, kterého v 70. letech francouzský tisk pojmenoval Picassem severu. Svoje dílo představí Sara Bilge Caglar, původem z Turecka a Jiří Tomiška, který v Torontu žije od počátku 90. let.

„Výstava Kořeny spojuje výtvarníky z Toronta především tématem, výtvarný styl mají všichni čtyři velmi osobitý a odlišný. Toronto jako jedna z bran do severní Ameriky, kam míří velké množství „přistěhovalců“, se díky nim neukazuje jako eintopf s unifikovanou chutí, ale jako bohatá paleta různorodých pohledů na svět a na umění,“ říká kurátor výstavy Ak. soch. Milan Martiník.

Vernisáž výstavy, která proběhne v Chodovské tvrzi 30. června v 18:00, včetně komorního koncertu kapely Gipsy.cz se bude on-line přenášet přímo do Toronta. Během festivalu Tóny Chodovské tvrze od 21. do 29. července bude výstava otevřena zdarma všem návštěvníkům koncertů.

David Morisseau je nejtalentovanějším potomkem slavného kanadského malíře Norvala Morisseaua. Podobně jako jeho otec se David Morisseau věnuje ve svém díle původní indiánské kultuře. David Morisseau se navíc postupně stává hvězdou kanadské výtvarné scény, když jeho obrazy zdvojnásobily svoji prodejní cenu jen během posledního roku.
Standa Sedlák se narodil v roce 1962 v Praze. Po vyučení písmomalířem pracoval v Tatrovce. Po listopadu 1989 spolupracoval s několika výtvarnými ateliéry na pracích pro výstavy, divadlo a film. Od roku 1999 žije Standa Sedlák v Kanadě. Možná i proto se soubor děl vystavených v červenci na Chodovské tvrzi jmenuje Kořeny.

Sara Bilge Caglar se narodila v Istanbulu v Turecku, výtvarné vzdělání má ze State University v New Yorku. Od roku 1986 žije v kanadském Torontu. Vystavovat začala v 70. letech nejen v Torontu, ale i v Istanbulu, Ankaře, Petrohradě, New Yorku a Paříži. Její tvorba odráží barevnou škálu typickou pro oblast Orientu mezi Středozemním a Černým mořem.
Brněnský rodák Jiří Tomiška začal s kreslením a malováním až po svém příchodu do kanadského Toronta. Tam v 90. letech studoval na Ontario College of Art se specializací na kresbu a experimentální malbu. Nejvíc ho láká kresba a zobrazování tenké hranice mezi velkoměstem a přírodou, které si jsou v Kanadě ve svých extrémních polohách tak blízko.

David Morisseau, Standa Sedlák, Sara Bilge Caglar, Jiří Tomiška - Kořeny Chodovská tvrz – Velká galerie / 1. července – 2. srpna 2009, út – ne od 13 do 19 hod

Přidej komentář