Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jarní veletrh starožitností ANTIQUE otevře své expozice za pár dní, pozornost upře na biedermeier

Sperk biedermeier
Šperk biedermeier
18.04.2012 15:06 |

Mnohé dekory a užité umění jako sloupkové či nástěnné hodiny a kusy nábytku, které jsou pýchou a ozdobou mnoha tuzemských domácností, nesou rukopis biedermeieru; uměleckého směru, jenž v první polovině 19. století nahradil empír. Oba styly budou určovat náplň expozic jarního veletrhu starožitností ANTIQUE. Přehlídka artefaktů - od nejdrobnějších předmětů po skutečně vzácné skvosty z kolekcí šesti desítek vystavovatelů z celé republiky zaplní ve dnech 26. - 29. dubna výstavní prostory Novoměstské radnice v Praze. Jarní pokračování tradičního veletrhu bude ve znamení 19. století, které snoubí významné umělecké styly, s nimiž se setkáváme dodnes.  

„Období biedermeieru, které trvalo zhruba od první poloviny 19. století do roku 1848, nám zanechalo nejeden významný odkaz. Zde se patrně začal rozvíjet moderní a cenově dostupný nábytek. Biedermeierské sekretáře, komody a knihovny, jakož i četné varianty židlí, jsou i v dnešní době ve středoevropských domácnostech častým a oblíbeným doplňkem. Biedermeier nám dal rovněž různé varianty hodin – sloupkových a nástěnných s romanticky pojatými krajinami i hodiny s figurami, které jsou vyhledávaným dekorem i v současné době,“ vysvětluje Simona Šustková prezidentka Asociace starožitníků, která veletrh ANTIQUE pořádá pravidelně dvakrát ročně. 

Kromě předmětů v duchu biedermeieru budou v expozicích zastoupeny styly empír, novogotika, novorenesance, romantismus, realismus i některé kusy z počátečního období secese. Nebudou chybět oblíbené šperky, obrazy, sklo, porcelán, nábytek a mnohé další interiérové doplňky – solitéry i celé kolekce. Tradiční veletrh, který se tentokrát uskuteční po devětadvacáté, nabízí kromě prohlídky vystavených uměleckých kousků také unikátní příležitost ke koupi za zvýhodněné ceny. Ceny, za které se podobné unikáty na veletrhu nabízejí, jsou již pevné, bez aukční přirážky. Starožitné kusy si navíc zájemci mohou odnést přímo z veletrhu. Více informací na www.asociace.com.

Biedermeier vznikl v období pomyslné idyly, poklidného života střední třídy doprovázeného hospodářským rozmachem a technickým pokrokem, kdy tato společenská třída nabývala na důležitosti. Typická rodina té doby si potrpěla na klid, pořádek a pohodlí, a tak byl empír pozvolna přizpůsoben potřebám měšťanského obyvatelstva. Výraz biedermeier byl původně hanlivým označením stylu a kultury tehdejšího Německa a Rakousko-Uherska a začal se používat až od 50. let 19. století. Tento název vznikl podle švábské komické figurky Gottlieba Biedermeiera, který měl karikovat vlastnosti tehdejšího prostého člověka jako jednoduchost a snahu nevyčnívat.

 

Užité biedermeierské umění, jež vycházelo z klasicismu a empíru, změnilo vzhled obvyklý do té doby – těžké bronzy byly nahrazeny drobnějšími ozdobami, ostré hrany se změkčily. Jen nábytek si zachoval hladkost, účelnost a jednoduchost podtrženou kvalitním řemeslným zpracováním. V tomto období se kapesní hodinky výrazně přiblížily těm, jaké známe dnes – hodináři nahradili klíče na natahování zabudovanými natahovacími korunkami. Také sklářství prožívalo v této etapě konjunkturu – v Čechách tehdy existovalo kolem 100 hutí vyrábějících mnoho výrobků na export. Stará rytecká technika vyšla z tehdejších vzorů – biedermeier si liboval v těžkých solidních formách.

Typickými byly dekory se symboly lásky, víry a naděje, dále empírové prvky jako květiny a girlandy, krajinné scenérie a miniatury. Skláři docílili zcela nové pestrobarevné skloviny v odstínech červené, černé, topasově žluté, kobaltově modré či fluoreskující. Přednost materiálu ještě umocnili nanášením několika barevných vrstev a používáním cíničitých emailů. Ve výrobě porcelánu udávala tón slavkovská továrna, která vycházela z přísně empírového tvaru a postupně přejala míšeňské soudkovité nebo polosoudkovité tvary a z berlínského vzoru přejala trojici lvích spárů. Oblíbeným a sběratelsky atraktivním se stal i biedermeierovský šperk.  

29. veletrh starožitností ANTIQUE

26. - 29. dubna 2012

Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2

Návštěvní doba: od 10 do 19 hod

Vstupné: 90,- Kč (pro členy Asociace starožitníků zdarma)

Snížené vstupné: 70,- Kč  (důchodci, studenti)

www.asociace.com

 



Tagy: Antique


Přidej komentář