Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jaroslav Svěcený představí výstavu Slavné evropské housle

vystava slavne evropske housle
Jaroslav Svěcený na jedné z fotografií na svém webu sveceny.cz
29.09.2009 19:56 | Houslista Jaroslav Svěcený otevře 30. září v pražském Obecním domě výstavu s názvem Slavné evropské housle - Praha 2009. Agenturu Mediafax o tom v neděli informoval Ivan Rössler z organizačního týmu.

Výstavu zahájí koncertem ve Smetanově síni Jaroslav Svěcený, který zahraje na některé z vystavených exponátů.

Zároveň bude Svěcený i moderátorem večera a divákům prozradí spoustu zajímavostí z houslařské historie. V rámci zahajovacího večera dále vystoupí houslistky Dana Vlachová a Julie Svěcená, trumpetista Vladimír Rejlek a komorní orchestr Virtuosi Pragenses. Na programu jsou skladby předních světových skladatelů - Antonia Vivaldiho, George Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha a Fritze Kreislera.

Na výstavě návštěvníci zhlédnou kolekci unikátních houslí čtyř století ze soukromých evropských sbírek. "Historie mistrovských houslí je spojena s lidskými příběhy a osudy, proto je tato výstava o pocitech a v žádném případě si neklade za cíl být chronologická. Všechny nástroje pocházejí ze soukromých sbírek, na řadu z nich se stále intenzivně hraje a koncertuje. Jsou opravdu unikátní, zejména nádherné nástroje Kašpara Strnada či Ferdinanda Augusta Homolky," uvedl Jaroslav Svěcený.

Mezi nejzajímavější exponáty patří mistrovské italské housle od Antonia Stradivariho, pražské malostranské housle 18. století a kolekce francouzských smyčců Eugéna Sartoryho z Paříže. Součástí expozice jsou kromě nástrojů i dobové dokumenty, zařízení houslařské dílny a komponovaný hudebně dokumentární film s názvem Čtvero ročních období Pražského hradu, který v pražských lokalitách představuje historii houslí.


Výstava je otevřena do 29. listopadu, denně od 10 do 19 hodin. Vstupenky jsou k dispozici v Obecním domě v ceně od 350 do 550 korun.
Autor: Kateřina Vlasáková
Zdroj: Mediafax

Tagy: Jaroslav Svěcený, Slavné evropské housle, výstava housle, výstava houslí


Přidej komentář