Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jedinečné muzeum na jedinečném místě, to je Artbanka, muzeum mladého umění

Artbanka museum of young art
Artbanka Museum of Young Art
12.08.2011 13:21 | Muzeum věnované mladému současnému umění představuje nejvýraznější osobnosti české tvorby z generace po roce ´68, stejně jako přední zástupce nejmladší generace českých i slovenských umělců. Umění je vystaveno v barokním paláci Colloredo-Mansfeld, jehož prostory nabízejí šokující svědectví o stavebních úpravách provedených za komunistického režimu na historických památkách.

Artbanka Museum of Young Art (AMoYA) je ojedinělým neziskovým projektem na české současné výtvarné scéně. V rekordně krátké době – za pouhé 4 týdny – se z desítek let zanedbaného paláce v centru Prahy stalo centrum současného mladého umění. Výtvarným konceptem AMoYA je atraktivní prezentace současného umění předkládaná v mezinárodním kontextu. AMoYA je místem setkání mladých umělců a jejich učitelů (kód under the influence).

Dnes se často mluví o tom, že Praha se stává evropským skanzenem krásných památek, levného jídla, piva a ubytování a často předražených kýčovitých čepicí, matrjošek, jantaru a skla. Stěžují si hoteliéři, incomingové cestovní agentury. Praha nutně potřebuje nové projekty, které začnou postupně strhávat tuto nálepku. Praha je nádherná a zaslouží si důstojnější pozici na kulturní mapě Evropy.


Karlova ulice je turisticky nejfrekventovanější trasa v Praze; zde se projevuje kýčovitá prezentace města snad úplně nejvíce. AMoYA představuje na této cestě budoucnost, je příkladem projektu, který vzdoruje „skanzenovosti“ Prahy. AMoYA je příjemným a velmi vydatným osvěžením; nabízí na více než 4000m2 zahraničním i českým návštěvníkům atraktivní výběr mladého českého a světového umění. Svou odvážnou koncepcí dokládá, že muzeum nemusí být nutně konzervativním kolosem, ale místem, kde dostává velký prostor nastupující generace kurátorů a výtvarníků a zároveň místem, kde Praha a Česká republika o sobě vysílá svým návštěvníkům signál, že se jedná o moderní a kulturní středoevropské centrum.


Výtvarná koncepce Artbanka Museum of Young Art spočívá v kombinaci stálé a zároveň proměnlivé expozice, složené ze stěžejních a kultovních děl posledních 20 let v českém výtvarném umění a programu Young visual art, prostoru věnovaného jednotlivým vysokým uměleckým školám z České a Slovenské republiky, které zde prezentují díla svých studentů, absolventů i pedagogů. Kurátorem konceptu muzea je slovenský nezávislý kunsthistorik Vlado Beskid (šéfkurátor mimojiné prestižního bienále mladého umění Scooter), kurátorem skupinových výstav GRAFFZ.CZ a VKV je český uznávaný kurátor a výtvarný kritik Radek Wohlmuth.


„Artbanka je smysluplný koncept, ve kterém se snoubí velkorysá pomoc mladým umělcům při startu s jejich pragmatickým uvedením do reálného světa, kde se musí i živit. Vzniká tady nové a specifické fórum výtvarného umění, které bude hrát svoji nezastupitelnou roli u odborné i laické veřejnosti.“ prof. ak. arch. Jindřich Smetana, rektor VŠUP


V paláci Colloredo-Mansfeld, kde Artbanka Museum of Young Art sídlí, byly provedeny základní úpravy nutné pro využití prostor čekajících na celkovou rekonstrukci. Zprovoznění paláce Colloredo-Mansfeld ještě před plánovanou rekonstrukcí je zároveň svědectvím o necitlivých stavebních úpravách, které byly na památce provedeny před rokem 1989. Neřízené intervence do objektu lze dosud v prostorách paláce spatřit, mnohé se staly nedílnou součástí expozic.


Není bez zajímavosti, že platformu pro expozice mladého umění představoval palác Colloredo-Mansfeld již v 19. století. Vystavoval zde umělecký spolek s názvem Krasoumná jednota. Ta byla založena r.1835 Společností vlasteneckých přátel umění - předchůdkyní dnešní Národní galerie. Sloužila k organizování výročních trhů, ke koordinaci uměleckého trhu a k pořádání každoročních jarních výstav. Ty byly vítanou příležitostí pro umělce, kteří se pomocí nich mohli prosadit. Zřízení Artbanka Musea posouvá celý projekt z internetového prostoru do kamenné instituce věnující se současnému umění, která v českém kontextu zatím nemá obdobu. Oceňuji rovněž spolupráci Artbanky Musea s významným slovenským kurátorem a teoretikem umění Vladem Beskidem, která zaručuje zajištění fundované koncepce a provozu instituce." MgA. Milan Houser, děkan FaVU VUT v Brně


Projekt Artbanka Museum of Young Art vznikl ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.
Více informací o aktuálních expozicích se dozvíte na oficiálním webu


Karlova 2, Praha 1
út – ne, 10 – 19h / Tue – Sun 10 am – 7 pm
www.artbanka.cz

Informace o vstupném:
Plné / Full 160 CZK Snížené / Reduced 80 CZK
Snížené / Reduced: děti od 10 do 15 let /children from 10 to 15 years
senioři do 70 let / seniors up to 70 years držitelé ISIC, IYTC, Karty mládeže EURO‹26 Student / holders of ISIC, IYTC cards, members of Youth Card EURO<26 Student

Zdarma / Free: děti do 10 let / children up to 10 years senioři nad 70 let / seniors over 70 years poživatelé plně invalidního důchodu / holders of the ZTP card skupiny žáků ZŠ, SŠ a VŠ s doprovodem učitele / groups of students accompanied by a teacher žáci a učitelé škol s výtvarným zaměřením / art schools students and teachers

Artbanka2
Artbanka3
Artbanka4
Artbanka5


Tagy: Artbanka


Přidej komentář