Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kontroverzní fotografie v Galerii Rudolfinum

annelies strba
Annelies Štrba (narozena 1947) Soňa ve vaně, 1985 Lambda print Courtersy Galerie Anton Meier. Umělecká fotografka vytvořila cyklus snímků své rodiny, na kterých zachytila i svou dvanáctiletou dceru. Když byla fotografie vystavena ve Velké Británii, umělkyně byla nařčena z pedofilie...
11.09.2011 12:42 | Od svého vzniku v roce 1839 vyprovokovala fotografie řadu kontroverzí a senzačních soudních procesů. Fotograficky obraz se v průběhu 19. a 20. století dostal do ohniska významných etických a právních debat a sporů. Jako symbol svobody výrazu a osobních prav, ale také moci a peněz, se často dostával do sporu s autoritami a musel čelit cenzuře a manipulaci. Provokoval vášnivé debaty ve světě umění, vědy, politiky, žurnalistiky, mody a reklamy, které často končily u soudu. Mnozí známí fotografové byli vehnáni do soudních jednání a sporů, které posléze významně ovlivnily jejich kariéru.

Musee de l´Elysee shromáždilo široké spektrum fotografii od jejich počátků až do současnosti; fotografii, které se staly předmětem sporů nebo soudních řízení, zákazů či manipulaci. Některé z nich jsou velmi známe, jiné méně. Takto koncipovaná kolekce fotografii (vice jak 80 děl) přispívá k pochopení toho, jak společnost či kultura nahlíží na sebe samu a umožňuje nám rovněž kriticky posoudit současné debaty. Výstavu doprovází kniha vydaná nakladatelstvím Actes Sud a Musee de l´Elysee.

Vystavené snímky mohou šokovat. Pořadatel doporučuje, aby citlivé osoby, nezletilí a dále ti, kteří si nepřejí být konfrontováni s šokujícími snímky zvážili návštěvu výstavy.
Musée de l’Elysée

Musée de l’Elysée se sídlem v Lausanne (Švýcarsko) bylo prvním evropským muzeem zaměřeným výhradně na fotografii. Od svého vzniku v roce 1985 se díky kvalitě výstav, které představují mj. různorodost fotografických postupů, stalo přední kulturní institucí. Každý rok navštíví Musée de l’Elysée v Lausanne (které má 130 000 obyvatel) v průměru 80 000 návštěvníků a více než 500 000 návštěvníků shlédne po celém světě putovní výstavy, které tato instituce pořádá.

Muzeum má sídlo v elegantním zámečku z 18. století s jedinečným panoramatem Ženevského jezera, ve svých sbírkách pak muzeum schraňuje více než 100 000 fotografií. Jedná se zejména o významné kolekce děl, jejichž autory jsou Robert Capa, Gilles Caron, Raymond Depardon, Mario Giacomelli, Sebastiao Salgado a mnozí další. Muzeum rovněž spravuje několik archivů fotografií, zejména archiv Charlieho Chaplina, Nicolase Bouviera a Elly Maillart. Tyto sbírky a archivy přinášejí souvislý přehled o historickém a estetickém vývoji fotografie, od prvních snímků ze 40. let 19. století po současnou fotografii.

Kromě výstav mezinárodního významu se Musée de l’Elysée podílí na řadě putovních výstav, které se představují v renomovaných muzeích a na festivalech ve Švýcarsku i v zahraničí. Za uplynulých 25 let muzeum připravilo 400 výstav v Lausanne a stejný počet mimo své sídlo, čímž se stalo mezinárodně uznávanou institucí.

Otevírací doba
ut – st, pa – ne: 10:00 – 18:00
čt: 10:00 – 20:00

Vstupné
Plné 130 Kč
Snížené 80 Kč
Výstava probíhá do 13.11.2011

nasa
Fournier
Garanger
Napoleon Sarony


Tagy: Galerie, Rudolfinum, Výstava, výstava fotografií


Přidej komentář