Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ladislav Suntar: U.S. VENUS - Americké Venuše v Galerii Rudolfinum

US VENUS
Ladislav Suntar: U.S. VENUS
27.06.2011 17:56 | 30. 6 – 18. 9. 2011
Galerie Rudolfinum – Malá Galerie
kurátorka / Iva Knobloch


Ladislav Sutnar (1897-1976) proslul jako česko-americký designér, který přispěl do dějin světového designu mnoha ikonickými díly produktového a grafického designu. Jeho malířská tvorba je téměř neznámá a tato výstava je první samostatnou výstavou Sutnarovy americké malby od jeho smrti.

Malování bylo přirozenou součástí jeho designérské práce již ve dvacátých letech, z několika desítek obrazů se však zachovalo pouhé torzo.. V USA začal intenzivně malovat až ve svých pětašedesáti letech. Malování a psaní se stalo jeho vášnivou životní náplní posledních patnáct let života.

Svůj zájem o ženský akt poprvé představil v grafickém albu The Strip Street v roce 1963. Od roku 1964 nazýval své rozměrné obrazy, malované akrylovými barvami na sololitu, Venuše. Předcházely jim detailní geometrické studie, koláže, pastely, propracovanou kompozicí reagoval na soudobou uvolněnou americkou malbu.
V roce 1969 vystavil Venuše pod utopickým manifestem Joy-Art, jehož vitalismus a humanismus odkazují k ideovým programům raných avantgard dvacátých let. Záměrně se tak konfrontoval s mladou mediálně úspěšnou generací malířů zejména pop artu, kteří stejně jako Sutnar převzali mnohé prvky z americké reklamy a komerční vizuální kultury. Zatímco oni je použili ke kritice konzumní společnosti, Sutnar je zapojil do utopické vize „šťastnější a lepší budoucnosti“. . Joy-Art pak formuloval jako umělecký mainstream pro 21. století, bytostně zdravý a šťastný, veselý a humánní. Akční, komunikující, hravé Venuše jsou ikonou Sutnarovy civilizační utopické vize.

Tato výstava a doprovodné publikace chtějí ukázat Sutnarovy americké Venuše jako jedinečný, nezařaditelný a přitažlivý fenomén. Publikace Sutnar v textech (editorka Iva Knobloch), která vyšla v péči nakladatelství Kant a Uměleckoprůmyslového musea v Praze, obsahuje četné Sutnarovy texty o volné tvorbě. Publikace U.S. Venus (editorka Iva Knobloch), kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, mapuje Sutnarovu americkou malbu. Do knihy přispěli Karel Císař, Magdaléna Juříková a Iva Knobloch, Tomáš Pospiszyl, Tomáš Vlček. Obrazy pochází z majetku syna Radoslava L. a Elaine F. Sutnarových a Galerie Zlatá Husa v Praze.

Přidej komentář