Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lidské krajiny: Čínský malíř Hongyu Zhang představí v Praze inspiraci Schielem i Kafku

Zhang Hongyu - Franc Kafka
Zhang Hongyu - Franc Kafka
12.10.2012 12:44 | redakce ZaKulturou.cz

Čínský malíř Hongyu Zhang vystavuje v Praze své expresionistické portréty. Výstava nazvaná Lidské krajiny představuje malby na plátně i kartonu a dřevořezby tvořené jedinečnou kombinací západních a tradičních čínských technik. V expresionistickém vyjádření lidských emocí a zkušeností lze vyčíst inspirací dílem Egona Schieleho, velký vliv měl na autora i Chaim Soutine. Vernisáž výstavy a sekání s autorem HONGYU ZHANGEM se koná 16. října.

Hongyu Zhangova plátna nabízejí portréty osob, se kterými se setkal při svých dlouhých cestách. Muži a ženy, anonymní obličeje i těla různých věků jsou svědectvím různých údobí autora a prozrazují jeho stavy utrpení či duševní vyrovnanosti. Jedná se o jakési panorama lidských bytostí, ze kterých díky intenzitě jejich obličejů a jejich rysů čiší různé a vždy velice hluboké exprese.

„Lidské krajiny“, nevypověditelné území duše a pouť emocí z prožitků, to jsou okamžiky, které se ztrácejí v lhostejnosti světa až do chvíle, než je umělec zachytí a předá,“ komentuje dílo francouzská galeristka Daniele Sicard, která se specializuje na propagaci čínského umění a na současnou čínskou vizuální uměleckou scénu.

Hongyu Zhang se narodil v roce 1981 v severočínském Vnitřním Mongolsku. Celé své dětství doprovázel svého strýce, profesora malby, na jeho cestách po Číně. Díky těmto zkušenostem se nejenže sblížil s uměleckým světem, ale zároveň se i dostal do kontaktu s různými vrstvami populace a různými kulturami jeho země. V roce 2003 dokončil studia na Akademii výtvarných umění Vnitřního Mongolska. O rok později přijel do Paříže a poprvé se dostal do přímého kontaktu se západní kulturou. V roce 2007 úspěšně absolvoval Vysokou školu výtvarných umění ve Versailles a vystavoval na Salon d’Automne. Počátkem roku 2008 byl jmenován členem Salon d’Automne, vystavoval v New Yorku, v Grand Palais a v celé řadě evropských galerií.

Hongyu Zhang se vyjadřuje kombinací čar a tahů štětcem za využití nástrojů pocházejících z čínské kaligrafie (papír, čínská tuš, uhel a někdy akrylové barvy). Proces kompozice je velice blízký expresionismu a vychází z hojně ředěných tahů, přecházejících někdy až v roztékání. Jistá gesta, materiálová jednoduchost a trend k monochromii – zde nalézáme návaznost na tisícletou kulturu a na autorovy orientální kořeny. Vliv západní kultury se projeví ve vibrující energii čar spojené s kreativním přístupem, v rámci kterého zase historie umění zaznamenává hluboké proměny.

Hongyu Zhang přijede příští týden poprvé do Prahy, aby se po Paříži, New Yorku, Bolzanu i Pekingu představil v srdci Evropy. Autora, který ve Francii získal prestižní cenu Taylorovy nadace a je považovaný za nadějný talent, bude mít široká veřejnost možnost osobně potkat na vernisáži 16. října v 18 hodin v Paláci Křižík I. v Praze na Andělu.

Součástí výstavy je i instalace kreativních svítidel Světla v mracích od Atelieru Anne-Pierre Malaval (Fr).

Výstava Lidské krajiny a instalace svítidel bude k vidění v Paláci Křižík I, Radlická 608/2, Praha 5, a to do 1. listopadu (otevřeno od 10 do 19 hod každý den). Vstupné je zdarma.



Tagy: Výstava, Výstava obrazů


Přidej komentář