Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mattijn Franssen - Pozvolné Procitání

Mattijn Franssen - Pozvolné Procitání
Mattijn Franssen - Pozvolné Procitání
31.01.2014 00:17 | redakce ZaKulturou.cz

V prostorách Galerie ABF, kterou provozuje Nadace pro rozvoj architektury při České stavební akademii v Praze, bude od 4. do 28. 2. 2014 možné se seznámit s multižánrovou tvorbou holandského fotografa, výtvarníka, grafika, animátora, ale i kompozisty a hudebníka Mattijna Franssena.

Na pražské výstavě s názvem Pozvolné Procitání/Gradual Awakening představí talentovaný Nizozemec okolo dvaceti fotomontáží a olejomaleb ve formátech od 300x400mm po velké formáty 1200x1200mm.

V improvizované dekoraci obývacího pokoje bude možné shlédnout na velkoplošné projekci nejzdařilejší animace a videoklipy, včetně poslechu hudby, kterou Mattijn sám skládá, textuje a nahrává.

Vernisáž výstavy se koná v úterý 4. 2. 2014 od 18 hodin za (doposud nepotvrzené) účasti velvyslance Nizozemí v ČR pana drs. Ed W.V.M. Hoekse. Headlinem celého večera je koncert Mikoláše Chadimy (MCH Band) a Davida Cajthamla (Energie G) ve společném seskupení DEKADENTFABRIK s následnou DJ´s afterparty.

Druhou doprovodnou akcí a zároveň jakousi dernisáží bude v sobotu 22. 2. 2014 acidjazzová jamsession Martina Ivana a Josefa Antoše v projektu “Light on the Way”, rovněž přímo v prostorách Galerie ABF.

Výstava je prodejní, k dispozici bude prodejní katalog.

 

Otevírací doba výstavy:

 

Po/Út/Pá        8:00 - 16:30

St/Čt               8:00 - 19:00

So/Ne            14:00 - 19:00

 

Mimořádné termíny prohlídky lze dohodnout telefonicky.

 

Doprovodný program v Galerii ABF:

  1. 2.  18:00                vernisáž   

                                   koncert Mikoláše Chadimy a Davida Cajthamla v projektu                            DEKADENTFABRIK

                                   autorské čtení Davida Cajthamla

                                   DJ´s afterparty

 

  1. 2. 19:00              dernisáž

                                   koncert LIGHT ON THE WAY, nejen alternativní acidjazzová                                  jamsession Martina Ivana a Josefa Antoše

 

O autorovi

 

Mattijn Franssen

Mattijn Franssen žije ve městě Hilversum, nedaleko Amsterdamu.

Fotí, maluje, skládá hudbu a píše texty ke svým písním již od dětských let. Těmto koníčkům se věnuje celý svůj život a stále své znalosti zdokonaluje. Jeho celoživotní touha uniknout reálnému světu do světů jiných způsobila, že jeho fotomontáže jsou tak detailně propracované a promyšlené až působí velmi reálně. Jakoby na všech těch místech opravdu byl a na památku si je nafotil, jak to děláme my všichni na svých dovolených.

 

Jeho tvorba navozuje atmosféru neodhalených tajemství a často nebezpečných dobrodružství. Zároveň je z jeho tvorby patrná láska k přírodě a nedůvěra v lidskou společnost, lidským povahám a vlastnostem. Na svých fotomotážích je povětšinou pouze on sám a jeho kočka Pino.

 

Slova ke svým písním Mattijn nepíše nikdy předem. Jsou to jeho momentální pocity, emoce, sny a přání v ten daný okamžik, kdy začne hrát.

 

I jeho obrazy jsou pocity namalované na plátno.

 

Mattijn Franssen, to nejsou jen krásné fotomontáže, hudba, obrazy, ale jsou to celé příběhy jednoho vyjímečně talentovaného člověka. Stačí se jen zadívat nebo zaposlouchat.

 

(text Diana Abu Zummar)

 

 

Jaké povědomí má/co ví Mattijn Franssen o České republice?

Nic moc. Vím jen trochu o malém Otíkovi a také znám Kafku. Prahu jsem viděl ve videoklipu INXS.

 

Co by řekl Mattijn Franssen o své tvorbě a o podmínkách pro svobodné umění v Nizozemí obecně?

Skládám si obrázky světa, tak jak ho vidím ve své hlavě. Fotím všechno možné a z toho,  co nafotím, si sestavuji nové, jiné světy. Vždy to bylo těžké být umělcem. Ještě nedávno naše vláda ale pomáhala lidem jako jsem já. Dnes tomu už tak není.

 

Která z uměleckých činností, které se dlouhodobě věnuje, je Mattijnovi Franssenovi nejbližší, nejbližší jeho srdci a proč?

Vždy ten, který právě dodělám, protože je to to co jsem jako poslední nosil ve své hlavě.Tagy: výstava


Přidej komentář