Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mezinárodní výstava politických karikatur v Praze

Vystava karikatur
Výstava karikatur
14.01.2012 11:39 | Dne 19. ledna v 17:30 se v Americkém centru v Praze uskuteční první vernisáž renomovaných karikaturistů ze čtyř zemí Visegrádu a USA v rámci putovní „Mezinárodní výstavy politických karikatur“. Svůj kritický a aktuální pohled na politiku a společnost představí  Daryl Cagle (USA), Pavel Reisenauer (ČR), Martin „Shooty“ Šútovec (SR), Andrzej Mleczko (PL) a Csaba Varga (HU). Výstava v průběhu roku 2012 postupně navštíví 12 významných měst střední Evropy. Po výstavě v Praze, která potrvá do 15. března 2012, ji budou moci zhlédnout návštěvníci na hlavních náměstích v Hradci Králové, Olomouci, Brně, Varšavě, Vratislavi, Katovicích, Krakově, Budapešti, Miškovci, Debrecíně a Györu.

Jedním z iniciátorů projektu byl Daryl Cagle, americká legenda politické karikatury, který ve své organizaci Caglecartoons sdružuje politické karikaturisty z celého světa. Ideu projektu nejlépe charakterizuje projev amerického velvyslance Theodora Sedgwicka v Bratislavě: „Jednou z našich největších svobod jsou vtipy na účet naší vlády… Když se budeme bát dělat si srandu z našich politických protivníků, nebudou už existovat žádní politici, ale diktátoři.“

Organizátoři doufají, že lidé prostřednictvím této výstavy ocení satiru a kritický pohled, který užívají novináři a karikaturisté jako Reisenauer, Cagle a jejich kolegové, a pochopí, že karikatura slouží hlavně k tomu, aby informovala a pobavila širokou veřejnost a také motivovala lídry k zodpovědnosti.

Výstava prezentuje karikatury politiků napříč celým politickým spektrem, což jen zdůrazňuje objektivitu a poslání celého projektu. Zároveň je oslavou kritického myšlení a svobodného projevu, protože v některých zemích jsou na karikaturisty podávané soudní žaloby. Výstavou na veřejném prostranství chceme dát najevo, že kritický pohled karikaturistů je neoddělitelnou součástí tisku a veřejného života.

 

 

Projekt mezinárodní výstavy politických karikatur 2012 byl podpořený IVF (International Visegrad Fund), Velvyslanectvím USA a Ministerstvem kultury SR. 


Tisková zpráva

Přidej komentář