Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Zoubka se Zoubkem. Výstava Olbrama Zoubka na Pražském hradě pokračuje komentovanými prohlídkami

Výstava Olbrama Zoubka
Výstava Olbrama Zoubka
17.01.2014 16:01 | redakce ZaKulturou.cz

Už přes 14 000 lidí navštívilo v Jízdárně Pražského hradu největší retrospektivní výstavu sochaře Olbrama Zoubka. Ta je nyní zhruba v polovině svého trvání. Nejvíc zájemců přichází o víkendech, kdy do Jízdárny zamíří 600 - 1700 lidí. Návštěvnost Zoubkovy výstavy zvyšuje i doprovodný program sestavený z workshopů pro děti i dospělé, dalším lákadlem jsou komentované prohlídky: Jedna z nejzajímavějších je naplánována v pondělí 20. ledna v 16 hodin, kdy se průvodcem návštěvníků stane sám Olbram Zoubek. Zúčastnit se může každý s platnou vstupenkou na výstavu, samotná prohlídka je zdarma. 

 

Budu vyprávět o sochách i o době, ve které vznikly, společnost nám bude dělat téměř tři sta mých děl a také proměnlivá světelná atmosféra Jízdárny, z níž je teď vidět Pražský hrad i letící mraky za okny,“ říká Olbram Zoubek. Ten se při pondělní prohlídce chce zastavit také u sochy Jan, kterou vytvořil v roce 1969 na památku Jana Palacha. Kráčející mužská postava pokrytá zlatými plátky tvoří jeden z ústředních bodů celé expozice. V neděli 19. ledna navíc uplyne už 45 let od Palachovy mučednické smrti. 

 

„Osobnosti Jana Palacha a také psaným vzpomínkám Olbrama Zoubka bude v neděli 19. ledna věnován i tematický workshop. Akce začíná v 15 hodin, zvány jsou celé rodiny“, říká kurátorka výstavy a sochařova dcera Polana Bregantová. Ta se pondělní komentované prohlídky také osobně zúčastní.  Návštěvníky provede vyvýšenou galerií Jízdárny, kde jsou vystaveny Zoubkovy drobnější práce, menší sochy a reliéfy.

 

Komentované prohlídky pokračují i v únoru: 3. a 24. února je povede Jakub Grec, mladý sochař a Zoubkův letitý spolupracovník. Výstava potrvá do 2. března. A kdy je nejlepší ji navštívit? „Nejklidnější  bývají pondělky. V ten den lidé do galerií nechodí, protože bývají zavřené, Jízdárna má ale otevřeno všechny dny v týdnu,“ dodává Bregantová.

 

Více na www.olbramzoubek.cz


Výstava Olbrama Zoubka
Výstava Olbrama Zoubka


Tagy: Výstava, Výstava obrazů


Přidej komentář