Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Národní galerie v Praze – Sbírka starého umění představuje novou akvizici

 Franze Christopha Jannecka
Franz Christoph Jannecek
25.01.2011 15:44 | Od 25. února 2011 mohou návštěvníci NG - Šternberského paláce spatřit novou akvizici NG - obraz významného vídeňského malíře Franze Christopha Jannecka (1703-1761), který působil jako profesor na tamní Akademii výtvarných umění.

Kvalitní rokoková olejomalba na mědi s námětem Bakcha a Ariadny na Naxu byla zakoupena z moravské soukromé sbírky díky podpoře programu ISO Ministerstva kultury ČR.

Téma malby vychází z Ovidiových Metamorfóz a zachycuje boha Dionýsa (Bakcha) a Ariadnu (dceru krétského krále Mínoa) na ostrově Naxos, obklopené družinou nymf, bakchantek, faunů a satyrů. Pár je zobrazen v okamžiku, kdy Bakchus přijel na Naxos ve voze taženém jaguáry a nachází zde Ariadnu, opuštěnou princem Théseem, kterému předtím pomohla uprchnout z paláce svého otce před Mínotaurem. Hlavním východiskem pro kompozici Janneckova obrazu se stala malba francouzského malíře Antoine Coypela (1661-1722) z roku 1693, vytvořená pro vévodu Orleánského, kterou vzápětí sám autor převedl i do grafického média a zajistil tak její velkou popularitu.

Nově zakoupené a divácky velmi atraktivní kabinetní dílo dosahuje v rámci tvorby F. Ch. Jannecka mimořádné kvality a zaujme zvláště svou zářivou barevností lazur a drobnopisným zachycením detailů. Pro Sbírku starého umění NG představuje tato akvizice významné obohacení souboru Janneckových maleb, v němž zaujímá přední místo. Spolu s vídeňskou Österreichische Galerie Belvedere vlastní Národní galerie v Praze vůbec největší soubor Janneckových maleb z evropských veřejných sbírek.
Nová akvizice je vystavena v přízemí Šternberského paláce na Hradčanském náměstí a je možné ji zhlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Helena Dáňová


Lektorské oddělení připravuje řadu zajímavých doprovodných programů. Chybět nebudou ani přednášky odborníků pro studenty a dospělé.


Program pro školy pravidelně obohacuje širokou nabídku vzdělávacích programů nabízených ve Šternberském paláci všem stupňům a typům škol.
Otevírací doba: denně kromě pondělí od 10 – 18 hodin

Vstupné do stálé expozice ve Šternberském paláci - Evropské umění od antiky do závěru baroka

Základní: 150,- Kč
Snížené: 80,- Kč
Rodinné: 200,- Kč


www. ngprague.cz

Přidej komentář