Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Neviditelná výstava aneb Když Tě vedou smysly

Neviditelna vystava
Neviditelná výstava
03.11.2011 14:55 | Věděli jste, že své okolí vnímáte z 80% zrakem?

Zkuste si představit svět, kde jste odkázaný pouze na ostatní smysly – na sluh, hmat, čih a chuť. Neviditelná výstava Praha, která je otevřena od 1. dubna, a měla již přes 15 tisíc návštěvníků, je ojedinělá interaktivní cesta právě po takém světě, kde zmizelo všechno světlo, a pomocí svých zbylých smyslů se snažíte najít cestu ven. Celou výstavou Vás budou doprovázet nevidomí nebo částěčně nevidomí lidé. Budete se řídit výhradně pomocí hmatu, sluchu, čichu a smyslu pro rovnováhu.


Mějte slepou důvěru!

Neviditelná výstava Praha se snaží návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí a možnosti, jak jim pomoci a porozumět.
Výstava se skládá ze dvou částí. Na „Neviditelné cestě“ provází návštěvníky nevidomí průvodce po speciálně vybavených a zatemněných místnostech. Chodí se ve skupinách, vždy po 15 minutách. Během zde trávených 60 minut uvidíte odlišný život, vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města, jak zaplatit za kávu, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření… V druhé části výstavy vám ukážeme zařízení a předměty, která ve svém běžném životě nevidomí a slabozrací používají. Můžete se zeptat mluvící hodiny na čas, vyzkoušet mluvící váhu nebo tlakoměr.. Budete mít možnost vyzkoušet si chůzi a orientaci s bílou holí. Denní tisk si přečtete pomocí mluvících počítačových programů nebo speciálních lup. Ale najdete v této části výstavy i klasické společenské hry, které jsou přizpůsobené nevidomím. Napadlo vás někdy, jak se nevidomí lidé oblékají, jak se dámy líčí? Jestli mají sny?

Co pro ně znamená slovo „barva“?
Jak se orientují v ruchu velkoměsta nebo v neznámém prostoru? Na výstavě budete mít jedinečnou možnost položit tyto i další otázky vašemu průvodci. Výstava je otevřena denně, ve všední dny od 12:00 do 20:00, o víkendech od 10:00 do 20:00. Počet návštěvníků v skupině je omezen, proto doporučujeme se předem objednat na www.neviditelna.cz nebo během otevíracích hodin na telefonu 777 787 064.


Přidej komentář