Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nevšední výstava: Karty osudu - Z historie vykládacích karet

Karty - Lenomard
Lenormand: Obal vykládacích karet inspirovaných patrně nejslavnější kartářkou Mademoiselle Lenormand, krásnou ženou, šikovnou vykladačkou, ale i obratnou intrikánkou působící u francouzského královského dvora.
13.07.2012 14:30 | redakce ZaKulturou.cz Muzeum v Jesenici u Rakovníka nedaleko Prahy představí od 13.7. do 23.9. nevšední výstavu s názvem "Karty osudu - Z historie vykládacích karet".

K největším raritám výstavy budou patřit ručně malované originály vykládacích karet od Emy Destinnové, které budou vystaveny poprvé v historii, ale také další zajímavosti.

„Výstava nás zavede do tajemné oblasti magie a věštění budoucnosti, kterou představují právě vykládací karty. Pozoruhodné jsou třeba karty nesoucí jméno nejslavnější francouzské vědmy Mademoiselle Lenormand, ale i karty lidového vykladačství a také díla naprosto svébytná, které se zaškatulkování brání,“ říká Petr Bílý, předseda Clubu sběratelů hracích karet. K největším raritám výstavy patří ručně malované originály vykládacích karet od Emy Destinnové, které jsou v Jesenici vystaveny úplně poprvé. Světoznámá operní pěvkyně je vytvořila patrně v krušných letech 1916-1918, kdy jí coby údajné špiónce rakouská policie nařídila domácí vězení. Překvapením bude určitě i ukázka různých variant astrologických vykládacích karet Giovanniho Babtisty Seniho, osobního astrologa Albrechta z Vajdštejna.

Výstava zahrnující přes 100 vybraných exponátů se zaměřuje zejména karty českého původu. Ty reprezentují hry z dílen Antonína Bernáška a Filipa Fischla v Praze, Josefa Landfrase z Jindřichova Hradce nebo bratrů Willnerových z Teplic. Kromě karet inspirovaných krásnou a obratnou Slečnou Lenormand výstava zahrnuje i půvabné karty lidového vykladačství. Nechybějí ani unikátní návrhy tarotových karet A. R. Svobody z roku 1947, které se po změně poměrů už nestihly dočkat vydání. Expozici doplňuje také zajímavá informace o vývoji českých tarotových karet.

„Návštěvníci se mohou projít se časem 200 let nazpátek a sledovat vývoj vykládacích karet od pouťových planetek z 19. století až k dílům současných autorů jakými jsou třeba Iva Hüttnerová nebo Inka Delevová,“ říká Petr Bílý, znalec karetní historie a aktivní sběratel. Jeho sbírka čítající přes 3000 balíčků hracích i vykládacích karet patří dnes k největším kolekcím u nás i v Evropě.

V červenci a v srpnu je výstava otevřena od úterý do pátku od 8.30 do 15.30, v sobotu a v neděli od 9.00 do 17.00. V září je v uvedených hodinách otevřeno v úterý, ve čtvrtek, v pátek a o víkendech. Vstupné je 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti.

Více na www. muzeumtgm.cz

Vykladačka
Karty astrologa Seniho
Karty Emy Destinnové
Miracle


Tagy: Výstava


Přidej komentář