Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ojedinělý kapří betlém zahájil advent v Muzeu Karlova mostu

betlemy u karlova mostu
ilustrace
29.11.2010 00:46 | Muzeum Karlova mostu a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou vás zve do Muzea Karlova mostu na výstavu „Betlémy u Karlova mostu“. Letos po čtvrté si návštěvníci budou moci prohlédnout celou škálu betlémů jak v prostorách muzea, tak v grottě kostela sv. Františka z Assisi.

Muzeum Karlova mostu připravilo letos pro návštěvníky novinku – unikátní „Vltavský rybí betlém“. Dominantou je 200litrové akvárium se sedmi živými kapry, které má navodit iluzi vltavského dna. Kolem akvária se bude odehrávat scéna Narození Páně, kde jsou soustředěny figury v životní velikosti z lipového dřeva a tyto polidštěné postavy znázorňují faunu českých rybníků a řek.

Ani letos nebude chybět „Slaměný betlém“ s postavami v životní velikosti, který se každý rok rozroste o několik dalších figur. Letos se jejich počet blíží třiceti a betlém návštěvníci najdou v grottě kostela sv. Františka z Assisi. Autor betlému Andrzej Wrzecionek bude 29. listopadu a 30. listopadu mezi 10 a 16 hodinou v prostorách muzea pořádat výtvarné dílny s názvem „Vyrob si svého anděla“. Dílny jsou určeny nejen dětem, ale i dospělým. Vstup na výtvarné dílny je součástí vstupu do muzea.

Výstavu doplní „Námořnický betlém“ zobrazující skutečné námořníky První Všeobecné Člunovací společnosti zajišťující v Praze převoznické služby a vyhlídkové plavby Pražskými Benátkami.

Dále budou moci návštěvníci shlédnout „Ptačí betlém“ instalovaný u vstupu ke „Slaměnému betlému“ a „Africký betlém“ vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Zde nenajdeme třetího „černého“ krále Baltazara. Zde jej najdeme pro odlišení ze slonové kosti. Návštěvníci se mohou také těšit na tradiční papírové betlémy z konce 19. a počátku 20. století mapující vánoční tradice našich předků.

Minulý rok byl v Muzeu Karlova mostu zapsán do České knihy rekordů „betlém z kukuřičného šustí s tématikou stavby Karlova mostu“ jako vůbec nejrozsáhlejší svého druhu. Ani letos nebude tento výjimečný betlém chybět, který zahrnuje více než 115 postav.
Během vernisáže se bude také křtít CD s adventními skladbami od Musici Dolce Vity, které má podobu adventního kalendáře, kdy pro každý den adventu je určena jedna skladba. Po celý advent návštěvníci mohou také shlédnout fotografickou výstavu Martina Frouze, který s Muzeem Karlova mostu spolupracuje od jeho založení. Návštěvníci si mohou také v muzeu koupit vystřihovací papírové betlémy, skleněné a slaměné vánoční ozdoby aj.


Vstupné: Po celý advent bude ke vstupence do Muzea Karlova mostu zdarma plavba Pražskými Benátkami. Adventní rodinný lístek pro dva dospělé a dvě děti pouze 390 Kč.

Muzeum Karlova mostu, Křižovnické náměstí, Praha 1Přidej komentář