Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Orbis Pictus uvede po veleúspěšném projektu Labyrint světla premiéru nové výstavy PLAY

Ingird Visnovská - Laserová instalace
Ingird Visnovská - Laserová instalace
24.10.2010 13:17 | Světová premiéra nové interaktivní expozice PLAY na tři měsíce, od 4. listopadu 2010 do 31. ledna 2011, zaplní všechny prostory Výstavní síně Mánes (Masarykovo nábřeží 250, Praha 1). Jde o nové pokračování celosvětově úspěšného projektu Orbis pictus aneb…, které výstavně opět koncipuje Petr Nikl.

PLAY v Niklově podání je hrou, která nekončí s uzavřením výstavních sálů, hrou, jejímž smyslem je kreativní tvorba a účastníkem každý návštěvník. PLAY staví na imaginaci, fantazii a tvořivosti, kdy dotýkat se exponátů, vstupovat do nich, dotvářet je a hrát si s nimi je nejen dovoleno, ale přímo vyžadováno.

V hlavní části Mánesu bude růst unikátní Krystalíza – kolektivní krajina představ, krystalizující přímým zásahem a tvorbou všech návštěvníků výstavy. „Na zemi budou ležet materiálová termitiště s drobnými předměty, sypké, pevné i hnětoucí materiály ponechané k volné manipulaci návštěvníkům. Ti z nich v průběhu tří měsíců sestaví, poskládají, slepí a vzájemně propojí rozvíjející se organismus. Každý si může přinést a umístit do krajiny jakýkoliv předmět, ne větší než 10 cm krychlových. V prostředí krajiny se tak budou scházet předměty zastupující svým výběrem návštěvníky. Tomuto nekončícímu vývoji je ponechána co největší svoboda. Proces bude fotograficky i filmově nepřetržitě mapován, děj se tak přenese do virtuálního světa a neskončí spolu s výstavou“, vysvětluje Petr Nikl.


Dolní část výstavní síně ovládne Spodní proud s labyrintem světelných, zvukových a hmatových nástrojů. „Oproti živelně se vyvíjející horní části, bude spodní část galerie z větší části zatemněna a rozčlení se do komorních koncentrovaných vjemů. V norách vznikne labyrint světelných, zvukových a hmatových nástrojů. Obě úrovně aktivují jiným způsobem komunikační hry, iniciující představivost a fantazii bez věkového omezení. Střídání pobytu v těchto dvou částech je metaforou světa nad a pod povrchem, kontrastem odlišných tvořivých prostředí…“ Střídání pobytu v těchto dvou částech je metaforou světa nad a pod povrchem, kontrastem odlišných tvořivých prostředí. Výstava je otevřena denně od 10 do 9 hod. kromě pondělí. Vstupné na výstavu PLAY: pro dospělé 150 Kč; děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let, důchodci a ZTP 90 Kč (vozíčkáři mají omezený přístup).

Poprvé projekt provází svébytný mezinárodní festival PLAY s hudebními i divadelními vystoupeními a filmovými projekcemi. Festival PLAY nabízí mimořádně kvalitní program s málokdy vídanými uměleckými performancemi, z nichž mnohé vznikly exkluzivně právě pro tuto příležitost (program festivalu PLAY na listopad a prosinec najdete v příloze). V prostorách Výstavní síně Mánes se uskuteční také řada hravých workshopů a seminářů určených dětem z mateřských škol, žákům základních i středních škol, vysokoškolským studentům a samozřejmě také veřejnosti (program workshopů PLAY na listopad a prosinec najdete v příloze). Aktuální informace o všech částech projektu PLAY: www.orbis-pictus.com
Play v manesu


Tagy: interaktivní výstava, Výstava, výstava


Přidej komentář