Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Osmý div světa k vidění v Praze

Terakotova armada
Terakotová armáda
10.10.2011 22:26 | Legendární terakotová, neboli hliněná armáda Pchin-jin Prvního čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti (259 př.n.l. - 210 př.n.l.) bude od 10. října do 13. listopadu 2011 k vidění v Praze. Pražané tak mají po Brně možnost spatřit 14 soch bojovníků různých vojenských hodností a jejich koně v životní velikosti pocházející z největšího mauzolea na světě.

„Expozice terakotové armády umožní návštěvníkům nahlédnout do fascinujícího podzemního světa živých mrtvých. Jeden z nejcennějších artefaktů čínské historie si bezpochyby zaslouží být na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Věřím, že výstava potěší nejenom zájemce o historii,“ říká Renata Nejtková, marketingová manažerka obchodních center Tesco Stores.

Součástí výstavy bude doprovodná soutěž o zajímavé ceny, mimo jiné o repliky soch ve třech různých velikostech. Pro školy je navíc připraven speciální pracovní sešit s otázkami, na něž by studenti měli najít odpovědi právě u jednotlivých vystavených exponátů. Pro zájemce, kteří si doma chtějí připomenout ojedinělý zážitek z výstavy, bude připraven prodejní stánek s upomínkovými předměty v podobě zmenšenin jednotlivých soch.Terakotová armáda byla objevena zcela náhodou. Roku 1974 několik čínských rolníků při kopání studny narazilo na úlomky uniformovaných mužů. Na místo se dostavil tým archeologů, který v dalších letech řídil a prováděl vykopávky a zkušební vrty. Do současné doby je nalezeno kolem 8 000 soch válečníků a 600 koní z terakoty a 125 vozů ze dřeva. Bojovníci jsou propracováni do nejmenších detailů, jsou vysocí metr sedmdesát až metr devadesát a váží od jednoho do tří set kilogramů. Každý z bojovníků má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu. Císař Čchin Š'-chuang-ti, který si armádu jako svůj posmrtný doprovod dal zbudovat, byl prvním císařem čínské feudální společnosti. Podařilo se mu sjednotit celou Čínu. Na budování hrobky využil práce 700 000 lidí z celé země. Celková plocha pohřebního areálu zabírá 46 km2 a původně měla tvar pyramidy. Stavební práce na hrobce trvaly 38 let. Zatím byla odkryta pouze třetina z celkového počtu všech bojovníků, ostatní stále zůstávají pohřbeni pod vrstvou hlíny. Stejně tak i jejich panovník - císař Čchin.

Výstava se bude konat od 10. října do 13. listopadu 2011 v Nákupním centru Eden (Vršovická 1527/68) v Praze 10, a to ve všech patrech. Vstup na výstavu je pro zájemce zcela zdarma. Celá expozice je přístupná denně od 9. do 21. hodiny. V příštím roce bude Terakotová armáda k vidění i v obchodních centrech Fontána v Karlových Varech, Silesia v Opavě a Galerie v Ostravě.


Tagy: Terakotová armáda


Přidej komentář