Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Perníkový Betlém zavoní u sv. Matěje

betlem-pernik
Perníkový Betlém zavoní u sv. Matěje
09.12.2009 00:55 | Perníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již třicet let a letos to nebude jinak.
Psal se rok 1972, republika se nacházela v období nástupu tvrdé normalizace a křesťanské tradice, včetně té vánoční, byly přinejmenším opomíjeny, někdy potlačovány. V kostelíčku svatého Matěje právě začínal svou kněžskou činnost aktivní páter Machač, který zaopatřoval maminku akademické malířky Helenky Horálkové. Ta mu z vděčnosti přinesla pár napečených nádherných perníkových figurek, prý ať je rozdá ministrantům po mši svaté.
„Nějakou dobu před Vánocemi 1972 přinesla paní Helena Horálková krabici od bot a řekla: Tady máte něco pro ministranty na Vánoce. Ale protože v takovém frmolu nebyl čas se na to podívat, tak jsem krabici někam položil. Až když přišly Vánoce, tak jsem si na ni vzpomněl, otevřel ji a s úžasem jsem zjistil, že je tam asi 30 krásných perníkových, malovaných figurek – svatá rodina, tři králové, ně jaká zvířátka,“ vzpomínal v jednom rozhovoru nyní již zesnulý otec Machač. Jesličky se mu tak zalíbily, že je místo ministrantům dal vystavit v kostele, což mělo takový úspěch, že další roky se tento nenápadný dárek rozrostl do úchvatných rozměrů.
V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. To, co paní Helena Horálková vytvářela, bylo spíš umělecké dílo. Během roku jezdila po Čechách i Moravě a studovala kroje. Pak si vytvořila takový svůj katalog, takže figurky byly správně česko-moravsky nazdobeny. Od října do Vánoc pekla perník, měla na něj speciální recept, a malovala.
Paní Horálková byla známá už jen jako „Perníková Helenka“ a páter Machač se do srdcí všech zapsal jako věčně optimistický kněz přinášející naději i do těžkých životních situací. K výstavě přibyly postupem času i další betlémy: sádrový, plátěný, keramický a dřevěný otočný pana Votruby.
„Zároveň se snažíme vystavit i co největší množství betlémů, které byly za 30 let tradice nasbírány, aby se návštěvníci našeho kostelíčka mohli v době vánoční nechat unést krásnou vůní, pohledem na výsledky šikovných rukou, které s láskou vyráběly všechny postavičky a na posvátném místě se v klidu se Třemi králi poklonit malému Jezulátku,“ říká Pavel Škopek od sv. Matěje.
Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové – Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. „Vždycky s Helenkou kolem těch jesliček chodil a hodně si o nich povídali. Okoukal, když figurky malovala, a začal péct on,“ vzpomínal Jan Machač.

Perníkové jesličky v kostele sv. Matěje: 6., 12., 13., 19. a 20. 12. 14 – 18 hod.
Od 28. 12. 2009 do 7. 2. 2010: pondělí – pátek zavřeno sobota a neděle 14 – 18 hod.
O svátcích: 24. 12. 9 – 16 hod. 25. – 27. 12. 11 – 18 hod. 31. 12. 11 – 18 hod. 1. 1. 11 – 18 hod.

Přidej komentář