Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražská muzejní noc v sobotu završí celorepublikový Festival muzejních nocí

Prazska muzejni noc
08.06.2011 13:57 | Pražská muzejní noc 2011

V sobotu 11. června zvou muzea a galerie své návštěvníky na noční prohlídku. Proběhne osmá Pražská muzejní noc. Letos se nese ve znamení moderních komunikačních technologií a dynamického tempa. Do akce se zapojily 34 muzea, galerie a další kulturní instituce, které návštěvníkům zpřístupní více než 60 objektů.


Ze soboty 11. na neděli 12. června pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost, Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími muzei a kulturními institucemi již osmý ročník Pražské muzejní noci.


Pražská muzejní noc v mobilu
Pro letošní rok je připravena řada inovací. Webové stránky si lze prohlédnout i v mobilním telefonu, QR kódy na propagačních materiálech uživateli umožní rychlý a snadný přístup. Jsou podobné čárovým kódům, k jejich načtení je nezbytné mít mobilní telefon s fotoaparátem a nainstalovaný speciální sofware. Odkaz na freeware je také na webových stránkách Pražské muzejní noci. Organizátoři pamatovali také na sociální sítě. Zájemci najdou informace na Facebooku, kde se mohou zeptat na cokoli, co je bude zajímat, nebo se podělit o své dojmy z loňského i letošního ročníku. Fanoušci Foursquare a Gowally se mohou připojit k Čekovací muzejní noci. Jde o geolokační služby, které jsou založené na lokalizaci pomocí mobilních telefonů. Jejich prostřednictvím si uživatelé vyměňují tipy, co navštívit, na co se zaměřit, čemu se vyhnout.


Návštěvníci budou informováni prostřednictvím Bluetooth vysílačů rozmístěných po Praze. Musí si však službu nejprve aktivovat ve svém mobilním telefonu, většina z nich je v současnosti technologií Bluetooth již vybavena. „V letošním roce jsme se soutředili na využití moderních technologií. Nenabízíme tedy informace jen v klasické brožuře, ale také je budeme zasílat do mobilních telefonů návštěvníků. Zkrátka muzea jdou s dobou a vy můžete být u toho,“ zve Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.


Pražská muzejní noc je i v letošním roce součástí a vyvrcholením celorepublikového Festivalu muzejních nocí, pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR během května a června 2011. Nově se do Pražské muzejní noci 2011 zapojily Národní technické muzeum, Muzeum kávy Alchymista, Památník národního písemnictví, Národní technická knihovna, Bulharský kulturní institut, Goethe-Institut a Česká filharmonie. „Bohužel letos nemůžeme s ohledem na technický stav otevřít historickou budovu. Podle odborných posudků a vyjádření nesmí být vystavena tak velké návštěvnosti, jaká je očekávána během Pražské muzejní noci. Národní muzeum připravuje její rekonstrukci, 7. července 2011 bude budova uzavřena na pět let. Proto se v letošním roce soustředíme na naše ostatní objekty,“ vysvětluje Lukeš.


S kartáčkem za Komenským a kompasem do Národního muzea

Vedle návštěvy stálých expozic a výstav v atraktivní noční dobu nabízí muzejní noc i velké množství unikátních doprovodných akcí, jakými jsou komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení, filmové projekce, přednášky a módní přehlídky. Slavnostní nasvícení nové budovy Národního muzea připomene, že právě ona se po uzavření historické budovy stane vlajkovou lodí mezi objekty muzea. Na dětské návštěvníky zde čeká Expedice muzeum, která bude pátrat po kosterních pozůstatcích dinosaurů, zkoumat jeskynní malby a podle starodávné mapy putovat ke keltským druidům a starověkým věštírnám. Z dalších doprovodných programů uveďme například: Přírodovědeckou fakultu UK, která promítne ve svém objektu Mapové sbírky 3D filmy o geografii, v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského budou učit, jak si čistit zuby, v Národní technické knihovně chystají diskotéku a v Národním zemědělském muzeu je připravena Myslivecká a lesní muzejní noc.


Doprava a informační uzly

Speciálně pro Pražskou muzejní noc vypraví Dopravní podnik hl. m. Prahy deset zvláštních autobusových linek s převážně bezbariérovým přístupem. Pasažéry budou vozit zdarma. Centrálním přestupním bodem se tradičně stává náměstí Jana Palacha u stanice metra Staroměstská, na kterém bude ukončeno 9 z 10 linek. Provoz metra ze soboty na neděli je standardně prodloužen do 01.00 hodin. Cestování metrem bude zpoplatněno běžným způsobem. Všechny noční tramvajové linky budou jezdit dle platných jízdních řádů, budou však kapacitně posíleny. Pro parkování mimopražských návštěvníků budou záchytná parkoviště P+R u stanic metra v provozu až do 2.00 hodin ráno. Do 01.00 hodiny bude k dispozici infolinka Dopravního podniku na telefonním čísle 296 19 18 17.


Den předem a v průběhu akce budou pro návštěvníky připraveny informační stany, v pátek 10. 6. od 12 do 19 hodin před hlavní budovou Národního muzea a v sobotu 11. 6. od 10 do 24 hodin na tomtéž místě a v místě Centrálního přestupního bodu. K dispozici zde budou informační materiály a brožury s detailním programem jednotlivých muzeí.

Veškeré informace o Pražské muzejní noci 2011 jsou v aktuální podobě i na internetových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz, kde je možné si dopředu a v poklidu vytvořit vlastní program noci s využitím aplikací Moje muzea a Moje noc.


Vstup zdarma nebo symbolické vstupné

Návštěvníci mohou letos zdarma navštívit více než 60 objektů – muzeí, galerií, kulturních památek a dalších lokalit. Symbolické vstupné se platí pouze při návštěvě Národní kulturní památky Vyšehrad a objektů Pražské informační služby. Přepravu zajišťuje zdarma Dopravní podnik hl. m. Prahy deseti speciálními muzejními autobusovými linkami. Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. města Prahy.


Přidej komentář