Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Skleněné Vánoce v Betlémské kapli

sklenene vanoce
ilustrace
13.12.2010 13:27 | Společným tématem letošní již 31. vánoční výstavy v Betlémské kapli je sklo. A návštěvníci se mají v době od 27. 11. 2010 do 3. 1. 2011 opravdu nač těšit. Budou žasnout nad krásou foukaných i korálkových ozdob, figurek, nahlédnou pod ruce mistrům sklářům a také si budou moci sami vyrobit vlastní ozdobu na stromeček.

Sklo je jedinečný materiál, který člověka provází už 5000 let, od doby, kdy si nevědomky vytvořil první korálky při pálení keramiky. Další tisíce let pak trvalo, než se naučil tavením křemičitého písku a jeho následným ochlazováním sklo vyrábět. Mnohdy tak vznikaly záhadné a tajné postupy, které skláři často předávali svým synům až na smrtelné posteli.

Tradice „vánočního“ skla u nás sahá do 1. poloviny 19. století a zahrnuje především skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky. Tomuto řemeslu se u nás dobře dařilo, dokonce byla období, kdy Čechy svými skleněnými ozdobami slušně zásobovali velkou část světa. Dlouholetou tradici má podmalba na sklo – kořeny této techniky najdeme už ve starém Egyptě. U nás se nejvíce rozšířila ve středověku a i dnes se jí věnuje mnoho lidových tvůrců. Na vánoční výstavě si můžete prohlédnout podmalby na sklo od Jany Bílkové, Jiřího Honysse, Barbory Štísové, Václava Říhy a Valérie Benáčkové, která právě pro tuto výstavu namalovala ve svých 85 letech (!) velký betlém na šestitabulkové okno. Vystaveny budou i skleněné vitráže od několika tvůrců, například od manželů Richarda a Jitky Kantových z Lubence.

Skutečnou pastvu pro oči slibují překrásné foukané ozdoby od mnoha výrobců, které udiví a okouzlí svou rozmanitostí a barevnou nápaditostí. Ještě větší údiv ale nejspíš vyvolají překrásné korálkové ozdoby. Návštěvníci si je navíc mohou sami zkusit sestavovat podle vlastní fantazie z připravených korálků.

Aby byla „skleněná“ výstava úplná, nelze vynechat korále a vinuté perle. Jejich tvorba u nás sahá až do keltského období a právě kopie těchto prastarých perlí budou na výstavě k vidění. V některé dny se na výstavě uskuteční ukázky jejich výroby a zájemci si je dokonce mohou zkusit sami vyrobit na unikátním prastarém benzinovém kahanu poháněném měchy z varhan.

Další část expozice bude věnována barvení skla, které je dokonalou detektivkou. Návštěvníci se například u 50 barevných vzorků skel dozví, jaký druh přísady se postaral o jejich zabarvení. Zajímavá bude i ukázka prastarého postupu výroby plochého, tzv. léhaného skla. Na výstavě nebudou chybět ani těžítka, rozmanité lahve a také duhové kuličky. Expozici vhodně doplní i skleněné originály od našich významných uměleckých sklářů, jako jsou Jaromír Rybák, Zdeněk Lhotský, Jindřich Doležal, Zdeněk Petr, Pavel Trnka, Martin Štefánek a další.

Krásu skla ještě podtrhnou díla z dalších materiálů, jako je dřevo, papír, různá těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno a nejrůznější přírodniny. K vidění bude např. Jáchymovský betlém od řezbáře Jiřího Laina, zajímavé betlémy od Vladimíra Morávka, velký pastýřský betlém z lipového dřeva vytvořený právě pro tuto výstavu Romanem Galekem a už tradičně nesmí chybět hraví čerti řezbáře Oldřicha Drozdy. V rámci výstavy se rovněž uskuteční i 11. sympozium řezbářů a krajkářek. Pro velký úspěch na minulých výstavách bude opět přítomen i mistra houslař Richard Opplt, který předvede výrobu mistrovských houslí.

Tvůrce výstavy ing. Blahoslav Lukavec říká: „Budeme se snažit vytvořit podmínky pro to, aby co nejvíce tvůrců pracujících se sklem mohlo přímo na výstavě předvést návštěvníkům své umění a aby si i sami návštěvníci mohli zkusit vyfouknout vánoční ozdobu nebo si navléknout vlastní skleněné korále. Velký prostor je samozřejmě věnován dětem. V dětském koutku bude pro děti přichystaná úžasná dřevěná stavebnice a nebude chybět ani pravý mlat, aby měli babičky a dědečkové, kde naučit svá vnoučata hrát kuličky. Věříme, že se nám opět podaří vytvořit co nejdokonalejší atmosféru klasických českých lidových Vánoc. “ Scénář výstavy

Sklo je velice významný materiál, který v umělé formě člověka provází přibližně 5.000 let. Sklo, a to ve formě korálků, si člověk poprvé vytvořil nevědomky při pálení keramiky. Trvalo další tisícovky let, než se naučil tavením křemičitého písku a následným řízeným chladnutím sklo vyrábět. Postupně se pak snažil do tohoto procesu různě promyšleně zasahovat. Tím vznikaly i velice záhadné a tajné postupy výroby skla. Tato tajemství předávali skláři svým synům mnohdy až na smrtelné posteli.

Na výstavě se lehce dotkneme historie výroby některých druhů skel. Náš hlavní zájem bude zaměřen na sklo ve vazbě na Vánoce. Tradice „vánočního“ skla není u nás příliš dlouhá, sahá do 1. poloviny 19. století. Jedná se hlavně o skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky. Můžeme říci, že se tomuto řemeslu u nás celkem dařilo, a že jsme v různých dobách těmito produkty slušně zásobovali velkou část světa.

Mnohem delší tradici však mají skleněné vitráže a podmalba na sklo. Tato technika má kořeny až ve starém Egyptě. U nás se velmi rozšířila již ve středověku. I dnes je u nás mnoho lidových tvůrců tvořících touto prastarou technikou. Pokusíme se shromáždit na výstavě díla od mnoha z nich.

Budeme se snažit vytvořit podmínky pro to, aby co nejvíce tvůrců pracujících se sklem mohlo přímo na výstavě předvést návštěvníkům své umění. Věříme, že si i sami návštěvníci budou moci vyfouknout baňku vánoční ozdoby nebo si navléknout vlastní skleněné korále. Na výstavě vystavíme, a věříme, že i uvedeme do provozu, různé staré kahany a další zařízení, které se hojně při tvarování skla používaly. S přípravou výstavy, se sháněním kontaktů a užitečnými radami nám pomáhá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Výstava bude sice převážně věnována sklu, ale nezapomeneme také na ostatní materiály, které krásu skla ještě podtrhnou. Počítáme s tím, že nejrůznější vánoční zvykoslovné předměty budou opět vyrobeny ze všech možných materiálů.

Již po jedenácté uspořádáme na výstavě setkání (sympozium) řezbářů a krajkářek. Pro velký úspěch na minulých výstavách jsme požádali mistra houslaře pana Richarda Opplta o předvedení výroby mistrovských houslí. Toto vše nám bude opět sloužit k vytvoření co nejdokonalejší atmosféry klasických českých lidových Vánoc.

Přidej komentář