Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Svět, ve kterém nechceme žít: Výstava připomínající 65. výročí svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki

Hirosima
Hirošima
24.08.2010 20:00 | Nadace Forum 2000, Hiroshima Peace Memorial Museum, The Nippon Foundation a Novoměstská radnice, p.o. pořádají pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy unikátní výstavu s názvem „Hirošima – Nagasaki 1945 – 1956“, která bude probíhat od 12. října do 14. listopadu 2010 v prostorách Novoměstské radnice. Výstava, jejíž součástí bude také vzdělávací program určený studentům středních škol, má za cíl co možná nejobjektivněji informovat o historickém kontextu svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki a hrůzné zkušenosti obětí. „Výstava ukáže svět, v jakém nechceme žít. Volně tak navazuje na téma letošní konference Forum 2000 „Svět, ve kterém chceme žít“. Výstava připomene nejen 65. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki ve dnech 6. a 9. srpna 1945, ale také nedávný podpis smlouvy o omezení jaderného arzenálu mezi USA a Ruskou federací v Praze dne 8. dubna 2010,“ říká ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý.


Díky vstřícnosti japonského Hiroshima Peace Memorial Museum se u nás poprvé představí autentické artefakty a záběry z výbuchu atomových bomb nad Hirošimou a Nagasaki i z událostí hodin a dnů, které následovaly. Panely s černobílými fotografiemi a vysvětlujícími texty rozebírají jednotlivé dopady výbuchu na města a jejich obyvatele. Zachycují utrpení obětí zasažených výbuchem, vysokým žárem a radioaktivním zářením i snahu lékařských a záchranářských týmů pomáhat postiženým v těžkých podmínkách. Výstava, která je součástí 14. výroční konference Forum 2000 konané v Praze 10. – 12. října 2010, však sleduje nejen příčiny a bezprostřední dopady výbuchů a následnou postupnou obnovu měst, ale představuje zejména silné mírové poselství pro dnešní dobu. Svržení atomové bomby na Hirošimu na sklonku 2. světové války, 6. srpna 1945, si vyžádalo přes 140 tisíc obětí a dalších 70 tisíc zemřelo bezprostředně po výbuchu nad Nagasaki.


Cílem výstavy určené široké veřejnosti a doprovodného programu pro školy je přimět mladé lidi i ostatní návštěvníky k vážnému zamyšlení nad atomovou hrozbou, která je bohužel stále aktuální.
hirosima
Hirosima


Přidej komentář