Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tomáš Bárta mixuje v Chodovské tvrzi geometrii s expresí

Tomas Barta geometrie s expresí
Tomáš Bárta mixuje geometrii s expresí (foto: pořadatel) FORST
26.01.2012 17:29 |

Tomáš Bárta v minulém roce nelenil. Od podzimu mu na kontě přibylo hned několik galerijních realizací. Výstava na Chodovské tvrzi je ovšem jeho první rozsáhlejší prezentací v hlavním městě. Přichystal si pro ni výběr prací z minulých dvou let. Výstavu FORST Tomáše Bárty otevřela sobotní vernisáž 21. ledna. Malby a kresby jsou na Chodovské tvrzi k vidění do 26. února. Na 3. února je naplánován poločas výstavy a koncert projektu Hugo a Zoe.

 

Převážnou část vystavených kreseb a obrazů tvoří tvorba z posledních pár měsíců i dnů. Vesměs dokazuje, že Bárta ve svém abstrahování nepolevuje. „Nejmarkantnější je teď asi vytracení reálnějších věcí, které moje starší práce stále obsahovaly. Mám také potřebu se víc vracet k malbě, snad i proto jsou mé nejnovější kompozice jakoby ledabylejší,“ komentuje Tomáš Bárta ještě mokrá plátna.

 

Tomáš Bárta na sebe strhl pozornost sérií abstraktních dynamických kreseb, ve kterých velmi chytře a zručně propojil estetiku moderny - kubismu, konstruktivismu… -, street artu či počítačové grafiky. „Mixuje geometrii s expresí tak snadno, jako kdyby šlo jen o procházku růžovým sadem,“ dodává k Bártově rukopisu kurátorka galerie Helena Blašková. Inspiraci nachází umělec v architektuře i krajině, jde ovšem spíš o podvědomou reflexi vzpomínek než o konkrétní předobraz. „Chodovská tvrz je dost atypický prostor, se kterým se člověk musí nějak vypořádat, což není zrovna jednoduché. Moc galerií tohoto půdorysu neznám. Pro návštěvníky jsem si krom toho hlavního připravil i malou hříčku, která na architekturu galerie přímo reaguje... bude ale jen na nich, zda si jí všimnou,“ dodává Bárta ke své výstavě.

 

Tomáš Bárta (1982) vystudoval brněnskou FaVU, konkrétně malířský ateliér Petra Kvíčaly. V současné době  žije v Praze, střídavě pobývá v Berlíně. Kromě malby a kresby se věnuje i instalaci a objektu. Jedním z jeho posledních úspěchů je cena poroty v rámci Walter Koschatzky Kunst Preis 2011, kterou organizuje vídeňský MUMOK.

 

Vedle vernisáže doprovází výstavu autorská komentovaná prohlídka 3. února od 19 hodin a následný koncert brněnského lo-fi a 8-bitového projektu Hugo a Zoe od 20 hodin.

 

www.tomasbarta.com

 

Doprovodný program výstavy: 

3. 2. 2012 – od 19 hodin komentovaná prohlídka s autorem, od 20 hodin koncert brněnského projektu Hugo a Zoe.

 

Galerie Chodovská tvrz:

Ledvinova 9, Praha 4, otevřeno út - ne, 13:00 - 19:00

www.chodovskatvrz.cz

www.facebook.com/chodovskatvrz


Tomas Barta geometrie s expresí


Přidej komentář