Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tradiční malby vadžrajánové-tibetského budhismu budou k vidění od srpna v Galerii Cesty ke světlu Zdeňka Hajného

Plakát výstavy v Galerii Cesty ke světlu
Plakát výstavy v Galerii Cesty ke světlu
20.07.2016 08:12 | redakce ZaKulturou.cz

Galerie Cesty ke světlu Zdeňka Hajného vás srdečně zve na unikátní prodejní výstavu obrazů, jedinou v České republice - Tradiční malby vadžrajánové-tibetského budhismu (2. 8. - 28. 8. 2016).

Výstavu otevře Satcheen Shakya (syn Ratna Kazi Shakji) a Martin Melounovský (Martin Matsjendranáth Melounovský žák významných lámů tibetskeho budhismu a bonu - bývalý mnich v přední tibetské exilové klášterní univerzitě Triten Norbutse (Kathmandu, Nepal).

Obrazy jsou ze sbírky pana Ratna Kazi Shakya. Newárského sběratele a obchodníka s tradičním malířským uměním. Pan Ratna Kazi se věnuje své vášni již od roku 1978.

Vadžrajánový budhismus vzkvétal v oblastech starověké Indie, jako například Oddijána (dnešní Pakistán a Afghánistán). Z Indie se rozšířil do Nepálu a to především mezi Newárským etnikem. Později okolo 8. století se rozšířil do Tibetu. Z Tibetu se dostal do Mongolska a dál. Tato podoba budhismu využívá pro vyjádření složitého vztahu mikro a makro kosmu obrovské množství božstev a jiných rozličných bytostí. Tato božstva jsou běžně znázorňována na malbách a v podobě soch. Zmiňovaná umělecká díla sdělují vyšší pravdy a tajemství skrze své tvary, barvy a symboly. A zároveň jsou pomůckami pro představivost a oporu soustředění využívanou v tvůrčích meditacích a duchovních obřadech.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 2. srpna od 19 hodin.

Výstava potrvá do 28. srpna.

Galerie Cesty ke světlu Zdeňka Hajného

Adresa:

Zakouřilova 955/9, Praha 4, 300m od metra C – stanice, Chodov, první výstup vlevo.

Více informací:

www.zdenekhajny.com

info@cestykesvetlu.cz


Tradiční malba - Kalachakra mandala


Tagy: obraz, obrazy, prodejní výstava, tradiční malby, výstava


Přidej komentář