Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V pasáži Lucerna bude k vidění výstava k 110. výročí narození V+W

Voskovec - Werich
V+W pózují pro fotografy po příletu do New Yorku z Clevelandu (1941) foto: soukr. archiv J.Farníka
05.02.2015 01:23 | redakce ZaKulturou.cz

V prvním pololetí roku 2015 uplyne 110 let od narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Divadlo ABC připravilo v rámci oslav putovní výstavu historických fotografií nejen z divadla, ale i ze soukromého archivu Jana Wericha a Jiřího Voskovce. V pasáži Lucerna bude výstava k vidění od 3. do 16. února.

Výstava je součástí oslav významného výročí pánů Voskovce a Wericha, jejichž Osvobozené divadlo působilo právě v prostorách Divadla ABC. „Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce“ odstartuje 6. února v den 110. výročí narození Jana Wericha, a to představením V+W Revue s netradičním překvapením, pokračuje putovní výstavou a soutěžemi pro diváky. Oslavy zakončí 19. června dalším představením s překvapením, tentokrát spojeným se 110. výročím narození Jiřího Voskovce.

V rámci putovní výstavy budou mít návštěvníci unikátní příležitost vidět například fotografie rodičů obou pánů, setkání Jiřího Voskovce s Václavem Havlem či Jana Wericha s básníkem Josefem Kainarem. Fotografie pochází se soukromého archivu J. Farníka.

Jan Werich se narodil 6. února 1905 v Praze na Smíchově jako jediný syn Vratislava Wericha, úředníka První české vzájemné pojišťovny a Gabriely, rozené Choděrové. Při křtu dostal jméno Jan Křtitel František Serafínský Werich. I když studoval na gymnáziu v Křemencově ulici, kde začalo kamarádství s Jiřím Voskovcem, jeho dětství je popisováno jako rebelské. Z této školy byl za kázeňské přestupky nucen odejít, dostudoval na Smíchově a po maturitě studoval (ale nedostudoval) práva. Ve 20. letech začal Werich nejprve pracovat jako redaktor a poté společně s Voskovcem hrát v Osvobozeném divadle. Období společné divadelní, ale i filmové práce bylo relativně krátké. V letech 1926–38 vytvořili téměř třicítku původních her a natočili několik filmů. Když je přiostřující se politická situace, především násilné zavření divadla, donutila k emigraci, slavná éra Osvobozeného divadla skončila. Přestože se po poválečném návratu pokusili obnovit Osvobozené divadlo pod názvem Divadlo V+W, politické poměry jim nebyly nakloněny. Po opětovné emigraci Voskovcově se Werich pokoušel pokračovat v rámci Divadla satiry. Po roce 1948 působil Werich v různých. V letech 1956–61 byl ředitelem divadla ABC a pokusil se pokračovat v tradici V+W s Miroslavem Horníčkem. Poté, co byl funkce zbaven, ocitl se ve zvláštní situaci. Získával sice různá ocenění, byl milován diváky, na druhé straně byl tzv. odstaven. Zemřel po těžké nemoci na podzim 1980.Tagy: Jan Werich, Jiří Voskovec, Lucerna, Výstava


Přidej komentář