Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vezměte rodinu na víkend do Afriky – do Botanické zahrady v Troji

Africké léto
Africké léto
05.07.2013 15:05 | redakce ZaKulturou.cz

V Botanické zahradě v Troji byla 4. července zahájena prodejní výstava kamenných soch ze Zimbabwe, která je součástí akce Africké léto probíhající v zahradě až do 1. září. Akce má za cíl přiblížit návštěvníkům africký kontinent a jeho kulturu. Kromě výstavy téměř stovky kamenných soch čeká návštěvníky bohatý doprovodný program během čtyř letních víkendů. Přímo v areálu zahrady bude otevřen africký obchůdek, kde bude možné nakoupit zboží z nejrůznějších koutů Afriky a podpořit vzdělávací projekty na tomto kontinentě.

Moderní zimbabwské sochařství se ve venkovní expozici botanické zahrady představuje již potřetí. Originální kamenné sochy vznikly pod horkým sluncem na jihu Afriky v jedinečné sochařské komunitě Tengenenge. Zastoupeny jsou zde všechny čtyři generace zimbabwských sochařů a návštěvníci mohou obdivovat sochy různých velikostí, až po sochy dosahující velikosti lidské postavy. Mezi nejčastější motivy sochařů patří rodina, mateřství, totemy předků či rostliny a zvířata. Najdete zde ale i díla abstraktní.

„Rádi bychom přiblížili jedinečné africké umění české veřejnosti a maximálně podpořili africké umělce,“ říká Ondřej Homolka, kurátor výstavy a dodává: „Vyhledáváme zajímavá místa v České republice, která umožní vystavit exotické sochy v tuzemských interiérech i exteriérech. V minulých letech se tak nad sochami ze Zimbabwe klenuly gotické klenby v Minoritském klášteře v Českém Krumlově či stropy Veletržního paláce Národní galerie v Praze, ale rovněž širé nebe na loukách v Dendrologické zahradě v Průhonicích či v Botanické zahradě v Praze Troji.“

V letošním roce doplňuje výstavu soch také bohatý doprovodný program v africkém duchu. „Předešlé výstavy soch byly u návštěvníků botanické zahrady velmi oblíbené a hojně navštěvované. Přesto jsme jim letos chtěli přinést něco nového. Myslím, že se nám podařilo vymyslet a zorganizovat velmi atraktivní program nejen pro děti, ale také pro dospělé,“ říká Barbora Koláčková, náměstkyně pro styk s veřejností Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Koncepce programu je postavena na čtyřech tématech, které se pojí s jednotlivými víkendy. První víkend se ponese v rytmu bubnů a zahrát na ně si budou moci malí i velcí. Druhý víkend návštěvníci protančí v rytmu afrických písní pod vedením zkušených lektorů. Třetí víkend bude věnován ženám a dětem v Africe. Svou činnost představí několik neziskových organizací a připraví různé rukodělné dílny a hry pro děti. Poslední víkend bude věnován sochařům v zimbabwském Tengenenge a každý si bude moci vyzkoušet jejich práci pod vedením sochaře a restaurátora Jana Kyncla. Celá akce se koná pod záštitou velvyslankyně Jihoafrické republiky v ČR, její excelence Franki Verwey.

Africké víkendy – doprovodný program

Víkend 13. a 14. července 2013
Bubenický workshop

Po oba dny tohoto bubenického víkendu budou v části botanické zahrady zvané Stráň probíhat pohybové a bubenické workshopy pod vedením Zdeňka Rollera a Báry Polívkové, kteří jsou autory a propagátory projektu Drumben. Drumben je originální rytmický nástroj k bubnování, okrase a posezení. Vrcholem bubenického víkendu bude vystoupení DrumCircle s Tokhim v neděli 14. 7. od 17 hodin.

Přednáška v sobotu 13. 7. od 18 hodin: O cestování stopem Tanzanií bude vyprávět Ilona Bittnerová (výstavní sál Botanické zahrady).

Víkend 27. a 28. července 2013
Hudební a taneční vystoupení a workshopy

Po oba dny bude v části botanické zahrady zvané Stráň hrát a vést workshopy hudební skupina Aneboafro. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet bubnování na africké djembe a zatančit si na africké rytmy s tanečnicemi skupiny Aneboafro.
Vrcholem hudebního a tanečního víkendu bude koncert zpěváka Mannexe Motsiho ze Zimbabwe v sobotu 27. 7. od 17 hodin. Mannexe Motsiho doprovodí Kryštof Koenigsmark s projektem Semtam.
V sobotu bude probíhat doprovodná prezentace terénních vozidel Landrover s možností projížďky mimo areál botanické zahrady.
Přednáška v sobotu 27. 7. od 18 hodin: O Emilu Holubovi a jeho cestách v Africe bude vyprávět Marie Imbrová (výstavní sál Botanické zahrady).

Víkend 10. a 11. srpna 2013
Tvoření s neziskovými organizacemi

Po oba dny víkendu budou zástupci neziskových organizací, které realizují vzdělávací projekty v Africe, vést tvořivé workshopy pro děti i dospělé. Zúčastněné organizace jsou Asante Kenya, Shine Bean, Klub přátel Tengenenge, Femisphera a Člověk v tísni. V sobotu 10. 8. od 17 hodin bude probíhat autogramiáda knihy Hany Hindrákové: Děti nikoho.

Promítání filmu v sobotu 10. 8. od 18 h: Slzy Konga nebo Latim - Obřezané autorek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové (výstavní sál Botanické zahrady).

Víkend 31. srpna a 1. září 2013
Sochařský workshop

Po oba dny víkendu si budou návštěvníci moci vyzkoušet sochání z mastku pod vedením sochaře a restaurátora Jana Kyncla. Inspirací jim mohou být sochy zimbabwských sochařů, v jejichž blízkosti bude workshop probíhat. Doporučujeme přinést si vlastní paličku, dláto či nůž.

Přednáška v sobotu 31. 8. od 18 hodin: O sochařích, sochařkách a dětech v Tengenenge bude vyprávět Ondřej Homolka (výstavní sál Botanické zahrady).

Africký obchůdek a jarmark

Po celou dobu výstavy je otevřen Africký obchůdek (otevírací doba úterý až neděle, 9 – 19 hod), ve kterém si lidé mohou nakoupit zboží z nejrůznějších koutů Afriky. Část výtěžku bude věnována na vzdělávací projekty v Africe. O víkendech doplní obchůdek Africký jarmark.

Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto
Africké léto


Tagy: Botanická zahrada, Výstava, výstava soch


Přidej komentář