Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Víkend věnovaný růžím v botanické zahradě Chotobuz v Průhonicích

vystava ruzi chotobuz pruhonice
22.06.2011 15:25 | Tradice pěstování okrasných růží v Průhonickém parku sahá do počátků jeho budování. Původně se růže pěstovaly v „Růžové zahradě“ na terasách u zámku a podél Podzámeckého rybníka. Původní sortiment se však nezachoval, sbírku kulturních růží, kterou dnes můžete obdivovat v botanické zahradě založil prof. Pravdomil Svoboda v roce 1954 a v Průhonicích je od roku 1963.

Dnes se na zahradě můžete seznámit s přibližně 800 druhy a odrůdami růží. Nejstarší u nás vystavené odrůdy pochází ze začátku 19. století, nejmladší z 21. století. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout zástupce všech skupin růží; historické stolístky a čajovky, popínavé růže ohýbajících se pod nepřeberným množstvím červených, bílých, žlutých či růžových květů, či se mohou procházet mezi pestrobarevnými záhony čajovek, polyantek či minirůží na zhruba třech hektarech plochy. Zajímavé jsou i novinky od firmy Kordes šlechtěné především na odolnost proti houbovým chorobám. Protože jsou růže nejkrásnější v červnu byl červen zvolen měsícem růží. O víkendu 25. a 26. 6. jsme pro Vás společně s firmou Plant Publicity Holland připravili program, který se těmto královnám květin věnuje. Během komentovaných prohlídek se seznámíte se sbírkou růží botanické zahrady. Prohlídky začínají v sobotu i v neděli ve13.00. Sraz je u vchodu do Botanické zahrady z Průhonického parku.

Současně máte možnost si poslechnout přednášky, které jsou věnované růžím. V sobotu Vás ing. J. Prouza seznámí s jejich použitím v moderní architektuře a v neděli RNDr. J. Žlebčík vás seznámí s českými šlechtiteli a jejich odrůdami. Přednášky se konají v Návštěvnickém centru Průhonického parku vždy od 10 hodin.

Na zahradě si budete moci prohlédnout také doplňky k růžím – keramiku nebo kovářské výrobky a výstavu Rostlina jako symbol, která vás seznámí se symbolickým významem rostlin v japonské a čínské kultuře.


Přidej komentář